Şubat 2016 Sebze Meyvesi

Şubat 2016 Sebze Meyvesi

MUZ

Muz, Brezilya ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişen tropikal bir meyvedir. Ülkemizde daha çok Akdeniz kıyılarında yetişmektedir. Potasyum deposu olan muz, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da zengindir. Ayrıca B1, B2, C, A ve E vitaminlerini de içerir.

Muz içerdiği zengin potasyum ile kan basıncını düzenler. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kalp kaslarının güçlenmesini sağlar. Böylece kalp sağlığını korur. Mide asit salgısının artmasına neden olmadığı için mide rahatsızlıklarında tüketilebilir. Muz, diyet lifi ve frukto-oligosakkaritler açısından zengindir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Muz oldukça enerji vericidir. Triptofan amino asidi içeriği mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Böylece vücudu strese karşı korur. Muz ciltte meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır. Antioksidan özelliği ile serbest radikallere karşı savaşır. Aşırı muz tüketimi gaz ve hazımsızlık durumlarına yol açabilir. Ayrıa kabızlık sorunu yaşayanlar çok fazla tüketmemelidir.

Bir küçük boy muz bir porsiyon meyve yerine tüketilebilir.

TURP

Acımsı bir tada sahip olan turp, Turpgiller ailesinden sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Kırmızı turp, kara turp ve beyaz turp gibi çeşitleri vardır. Turp, C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından zengindir. Ayrıca A, K, B6 vitaminleri ile kalsiyum, demir, bakır ve selenyum minerallerini içermektedir. Kalorisi oldukça düşük bir kış sebzesidir.

Turp içerdiği güçlü antioksidanlar ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Diyet lifi içeriği ile sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardım eder. Bağırsak hareketlerini artırarark kabızlığı önler. Karaciğer dostu olan turp, karaciğeri güçlendirir. Demir içeriği ile kalp sağlığını korur. C vitamini ve antioksidanlar yardımıyle cildi korur ve saç dökülmesini engeller. Salatalarda ve turp suyu olarak tüketilebilir.