Ağustos 2015 Sebze Meyvesi

Ağustos 2015 Sebze Meyvesi

MÜRDÜM ERİĞİ

  Mürdüm eriği, gülgiller familyasının Rosaceae ailesinden olan mürdüm eriğinin ana vatanı Anadolu’dur. Halk arasında ”bardak eriği” ve ”kara erik” olarak da isimlendirilir. Taze ve kuru olarak tüketilir.

  Mürdüm eriği, bol miktarda B vitamini ( B1, B2, B3, B6) ile A, C ve E vitaminini içerir. Zengin potasyum ve magnezyum kaynağı olması nedeni ile kan basıncı ve yüksek tansiyonu dengeler. Lifli bir meyve olması sayesinde sindirim sistemini düzenler . Kabızlığı önler. Yüksek kan şekerini ve yüksek kolesterolü düşürür. Mürdüm eriği, zengin antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Terlemeyi hızlandırır, toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Kan yapıcı özelliği ile anemi problemine iyi gelir. Karaciğer, böbrek, kalp ve romatizma hastalıklarında önerilir.

   100 gram mürdüm eriği 75 kaloridir. 1 porsiyon meyve yerine tüketiniz.

BAMYA

Bamya ebegümecigiller familyasına ait ve ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir. Afrika ve Asya’dan bütün dünyaya yayılmıştır.

  Bamya C, K ve B vitaminleri folat , demir, kalsiyum , magnezyum mineralleri açısından zengin bir besindir. Çözünür ve çözünmez lif içerir. Çözünür lif içeriği ile kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin korunmasını sağlayarak diyabet, kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki çözünmez liflerle ise bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler.

  A vitamini, beta karoten , ksantin ve lutein gibi antioksidanlar açısından zengindir. Retinayı korur ve kataraktı önlemede yardımcı olur. Yüksek K vitamini deposu ile kanamayı kontrol eder ve kemikleri korur. İçerisinde bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini destekler. Ülseri önlemede etkilidir. Yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler bambayı tercih edebilirler.

  Olgunlaşmamış, gevrek, küçük ve koyu renkli bamyaları tercih ederek tüketiniz.