Aralık 2015 Sebze Meyvesi

Aralık 2015 Sebze Meyvesi

KİVİ

Çin kökenli bir meyve olan kivi, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yetişiyor.

Tam bir C vitamini deposun olan kivi, günlük C vitamini ihtiyacının % 124’ünü karşılayabilir. Ayrıca kivi, A, E, B6, niasin ve riboflavin vitamini ile potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum minerallerini içerir.

Zengin antioksidan içeriği ile oksidatif strese ve kalp hastalıklarına yol açan serbest radikallere karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olur. Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler. Düzenli kivi tüketimi trigliserit miktarını ve pıhtı atması riskini azaltır.

Kiviyi dik tutarak kabuğunu soymadan rafadan yumurta gibi yerseniz vitamin ve mineral kayıplarını önlersiniz. Ortalama bir kivi 46 kaloridir.

ROKA

Roka, turpgiller familyasından Akdeniz ülkelerinde salata ve garnitür olarak tüketilen bir bitkidir.

Roka A, C ve K vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve lif açısından zengin bir besindir.

Bol miktarda beta-karoten içeriği ile göz sağlığının korunmasında etkilidir. İçerdiği C vitamini ile vücudu hastalıklara karşı korur. Bol miktarda K vitamini içeren roka kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. 100 gram roka 25 kaloridir. Düşük kalori içeriğine sahip olmasının yanında sindirim sistemini düzenler. Bu nedenle kilo vermeye yardımcıdır. Antioksidan bileşenlerden zengin olan roka kanser hastalığı başta olmak üzere kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Rokayı seçerken dikkat etmemiz gereken özellikler yaprakların canlı, taze olmasına dikkat edin.