ARALIK 2016 İPUCU

ARALIK 2016 İPUCU

 1. Çalışmalar günlük 1-2 porsiyon yağlı tohum yiyen kişilerin, bu gıdaların arterleri korumak ve beyni geliştirmek yollarından dolayı daha uzun bir ömre sahip olduğunu göstermiştir.

 2. Bakır ve magnezyum mineralleri troid sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

 3. B6 vitamibi içeren gıdalar kan basıncı seviyelerini ve beyin sağlığını iyileştirebilir.

 4. Tekli doymamış yağların önemli kaynaklarından biri olan badem, bel bölgesindeki kilo artışını önlemekte ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

 5. Demir, protein, magnzeyum ve lif içeriğine sahip olan kabak çekirdeği, antiviral özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

 6. Triptofan amino asitini içeren besinler stresi azaltmakta ve ruh sağlığını iyileştirmektedir.

 7. Kaju demir, magnezyum, B6 vitamini ve tekli doymamış yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdır.

 8. Tekli doymamış yağ asit içeriğine sahip besinler ( ceviz, badem ), LDL’yi düşürerek ve HDL düzeyini iyileştirerek kolesterol düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olur.

 9. Ayçekirdeği fitosterol içeriği ile kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

 10. Potasyum içeriği ile kereviz, kan akışını geliştirir ve vücudun su tutma oranını azaltır.

 11. Pancar arter duvarların açılmasına yardımcı olur ve daha fazla akmasına izin verir. Ayrıca manganez ve potasyum minerallerinden zengindir.

 12. Lahana ve ıspanak gibi besinler magnezyum ve C vitamini içeriği ile sinir sistemi sağlığını ve kan basıncını iyileştirir.

 13. Muz magnzeyum, vitamin B6, manganez ve sinir sistemi sağlığını iyileştiren ve kaygıların azaltılmasına yardımcı olan amino asit triptofanın mükemmel kaynağıdır.

 14. Günde 1 adet elma tüketimi kalbinizi korumaya ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

 15. Lignan içeriği ile keten tohumu, yüksek kolesterolü düşürmeye ve kan akşını daha da geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

 16. Brokoli içerdiği potasyum, C vitamini ve B6 vitamini ile kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

 17. Rooibos çayı, süper antioksidan flavonoid bileşik olan quercetin’den zengindir.

 18. Çalışmalar, soğanın kan pıhtı oluşumunu durdurduğunu ve kardiyovasküler hastalıkların iyileştirilmesine veya önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 19. Vücutta yüksek homosistein değeri, ruh hali, uyku ve iştahı düzenleyen serotonin, dopamin ve norepinefrin hormonu üretimine müdahale eder. Folik asit içeriği yüksek besinler aşırı homosisteinin vücutta oluşmasını önlediği için bu besinleri günlük beslenmenize ekleyiniz.

 20. Kalsiyum kemik sağlığının yanında kan basıncının düzenlenmesi, kalp sağılığı, beyin sağlığı ve kandaki alkali/asidik dengenin korunması için önemli bir mineraldir.

 21. Çalışmalar, allium sebzelerin ( soğan, sarımsak, pırasa ) ruh halini olumlu etkilediğini göstemiştir.

 22. Chia tohumu sadece protein ve demir değil aynı zamanda kalsiyum ve magnezyumun da iyi bir kaynağıdır.

 23. Pancar, anti-inflamatuar özelliklere sahip kanserle savaşan antioksidanlar olarak işlev gören betalainsin mükemmel bir kaynağıdır.

 24. Yapılan bir araştırmaya göre, yoğurt gibi doğal yollardan fermente edilmiş gıdalardaki bileşimlerin bağışıklık fonksiyonunu geliştirdiği bulunmuştur.

 25. Şeker içeriği yüksek olan gıdalar enfeksiyonla mücadelede önemli olan beyaz kan hücrelerini azaltabilir.