Aralık 2016 Sebze Meyvesi

Aralık 2016 Sebze Meyvesi

KESTANE

Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan kestane, vitamin ve mineral içeriği ile sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle C ve B grubu vitaminleri, magnezyum, potasyum, demir, fosfor açısından iyi bir kaynaktır.

Güçlü antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucu etki gösterir. Posa yönünden zengin olduğu için sindirim sistemini düzenler ve yüksek kolesterolü düşürür. Kestane C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki potasyum kan basıncını düzenler. Demir deposu özelliği ile kırmızı kan hücrelerinin sağlığı açısından önemli bir besindir. Kestane gluten içeriği olmaması nedeniyle çölyak hastaları için uygun bir besindir. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı diyabet hastaları ve kilo yönetimi uygulayan bireyler porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmelidir. 3 adet kestane 1 dilim ekmek yerine tüketilebilir.

YER ELMASI

Patates gibi toprak altında yetişen yer elması, folik asit, potasyum, demir ve lif içeriği yüksek bir kış sebzesidir. Lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve kabızlığa iyi gelir. Aynı zamanda uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yer elması içerdiği inülin ile diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Potasyum deposu özelliği ile kan basıncını düzenler. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.