Bağırsak dostu: Kefir

Bağırsak dostu: Kefir

Kefir, Kafkas kökenli ve son zamanlarda popülaritesi artmış olan bir besindir. Sütün mayalanmasıyla elde edilen krema kıvamında, hafif ekşimsi tadı olan fermente bir süt içeceğidir. Diğer fermente süt ürünlerinden farkı; bakteri ve maya içeren kefir tanelerinden yapılmasıdır. Taneleri beyaz-sarımtırak renkte, karnabahara benzeyen yapıda ve fındık büyüklüğündedir.

Kefir sindirim sisteminin dostudur ve en etkili probiyotik bakteri içeren bir besindir. normal şartlarda bağırsaklarımızda faydalı ve zararlı mikroorganizmalar vardır. Faydalı yani probiyotik mikroorganizmalar yeterli tüketildiğinde bağırsaklarda zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Bunun için de probiyotik bakteri içeren besinler tüketilmelidir. Bir kaşık kefirde 70-100 milyon arası probiyotik bakteri bulunmaktadır.

Sütteki tüm besin maddelerini içerdiği için kefirin beslenme değeri yüksektir. Kefir , dost bakteriler ve mayalarla birlikte protein ve kalsiyum deposudur. Bunun yanı sıra B12, B1 ve K vitamini, magnzeyum, potasyum ve fosfor mineralleri açısından iyi bir kaynaktır.

İçerisindeki probiyotik faydalı bakteriler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Kefir, kolesterolü bağlayarak yüksek kan kolesterolünü düşürür. Böylelikle kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Yüksek protein içeriğinden uzun süre tokluk hissi oluşturur. Kalsiyum ve magnezyum içeriği ile sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. İçerisinde yer alan antioksidan bileşenleri ile kanserli hücre oluşumunu engeller. Kefirdeki laktoz fermantasyon sırasında laktik aside dönüştüğü için laltoz intoleransı olan bireyler kefiri rahatlıkla tüketebilir.

Kefirin tadını sevmiyorsanız, biraz sulandırıp içine nane veya dereotu koyarak ayran gibi içebilir veya meyveleri blenderden geçirip kefire ilave ederek kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Selvi Akman