Beyaz Ekmek

Beyaz Ekmek

 

beyaz ekmek yemeyinBeyaz ekmek yemekten kaçınalım çünkü beyaz ekmeğin hiçbir besleyici değeri yoktur. Posa, vitamin ve mineral bakımızdan yoksun bir besindir. Buğdayın içinde bulunan tüm değerlerden yoksun bir ekmek türüdür. Buğdayda bulunan tüm değerli ve sağlığa faydalı besin maddeleri atılmıştır.

Beyaz ekmek yiyerek sadece midemizi dolduruyoruz ve açlığımızı bastırıyoruz. Açlığımızı geçiştirmekten başka bir işe yaramamasının dışında vücuttaki kan şekerini yükselmekte, bağırsak hastalıklarına neden olmakta ve vücudumuzun gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerden vücudumuzu yoksun bırakmaktadır.

Bunun yanında tam buğday unu ile yapılmış bir ekmekte ise çinko, iyot, E vitamini, D vitamini, Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, proteinler ve karbonhidratlar bulunmaktadır. Tam buğday unundan yapılan ekmekle beslenen kişilerde şişmanlık, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve kanser daha az görülmektedir.

Tam buğday ekmeğinde posa ve kepek olduğu için bu ekmekler kabızlığa neden olmaz.

Besleyici bu kadar yönü bulunan tam buğday ekmeği yemek yerine beyaz ekmek tüketenlerde ileri dönemlerde şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve tansiyon yüksekliği çıkma olasılığı çok fazla yüksektir. Bundan dolayı beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilmeli ve sağlıklı beslenmeye çalışılmalıdır.

Sağlıklı beslenmede ekmek cinsi olarak tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek tüketimi her zaman ön planda tutulmalı. Özellikle kronik hastalığı (diyabet, tansiyon, kalp) olan kişilerin posaya fazla ihtiyaçları olduğu için beyaz ekmek yerine diğer ekmek cinslerini tercih etmeleri daha yararlıdır. Yine kronik olarak kabızlık problemi olan kişilerin de posa ihtiyacı fazla olduğu için tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmeleri bağırsak hareketleri açısından daha yararlıdır. Sadece aşırı kansızlık şikayeti olan kişilerin, demir emilimini olumsuz yönde etkilediği için kepekli ekmeği sürekli tüketmemeleri, dönüşümlü olarak beyaz ekmek de yemeleri daha doğru görülmektedir.