Botoks ile doğal bir görünüm yaratmak mümkün müdür?

Botoks ile doğal bir görünüm yaratmak mümkün müdür?

Son yıllarda, doğal bir şekilde güzel görünme ihtiyacı oldukça fazla talep edilen bir konu haline gelmiştir. Doğal güzelliği elde etmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biri Botoks yöntemidir. Botoks uygulamaları uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır ve doğru uygulama teknikleri sayesinde oldukça doğal sonuçlar alınabilmektedir. Botoks uygulamalarında kişiye göre belirlenen tedavi planıyla kırışıklıkları azaltırken, doğal yüz görünümünü de korumayı hedefliyoruz.

Botoks Nedir?
Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen doğal, protein yapısında bir ilaçtır. Botoks kasların aşırı çalışması sonucu oluşan dinamik kırışıklıklarda etkilidir. Kasların çalışmasını durdurarak etkili olur. Alın kasları çalışmadığı için alın çizgileri yok olur. Gülerken göz kasları çalışmadığı için kazayağı çizgileri kaybolur. Kaşınızı çatamazsınız ve kaş arası çizginiz kaybolur.
Botoks kasların çalışmasını nasıl durdurur?
Asetilkolin, kaslarda hareketi sağlayan önemli bir maddedir. Botoks kaslarda asetilkolin salgılanmasını sağlayan proteinlerin yerlerine bağlanır. Böylece, kimyasal olarak asetilkolin salgılanmasını engelleyerek kas hareketini engeller. Yaklaşık 4-5 ay sonra yeni sinir kas yapısı gelişerek kas hareketi tekrar başlamaktadır.
Botoks nerelerde kullanılır?
Mimik hareketlerine bağlı kırışıklık gidermede, kaş kaldırma, yüz inceltme, boyun bölgesi kırışıklıklarında ve bölgesel aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır. Yüzde oluşan kırşıklıkların en önemli nedeni mimiklerimizdir. Özellikle, alın, kaş arası ve göz çevresi kırışıklıklarında sık kullanılmaktadır. Hastanın kas kitlesi, kırışıklık derecesi, anatomik yapısı, deri kalınlığı uygulanacak ilaç miktarını ve uygulama bölgelerini belirler.
Botoks ağrılı bir işlem midir ve nasıl uygulanmaktadır?
Uygulama öncesi anestezik krem veya buz kompresi yapıldığında az bir yanma hissi dışında ağrı hissedilmez. Kaslara ince uçlu enjektörlerle düşük dozlarda uygulama yapılır.
Botoks ne sıklıkla yapılmalıdır ve etki süresi ne kadardır?
Botoks 4-6 ayda bir tekrar edilebilir. Etki süresini; kas kitlesinin büyüklüğü, kırışıklık miktarı, botoks tedavisine daha önce verilen cevap belirler. Etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan enjeksiyonlarla bu süre 8-12 ayı bulabilir. Hastadan hastaya değişiklik göstererek bu süre uzayabilir veya kısalabilir.
Uygulamadan sonra nelere dikkat edilmelidir?
Uygulama yapılan kişi, işlem sonrası 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Botoks yapılan bölgelere masaj yapılmamalıdır. 2-3 gün alkol ve sigara içilmemelidir.
Botoks tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?
Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlar, 7-15 günde tam olarak kendini belli eder. Yaklaşık 1-2 hafta sonra kontrolü yapılarak yetersiz kalan bölgeler ve asimetriler düzeltilir.
Botoks uygulması sonrası doğal bir görünüm ortaya çıkar mı?
Uygulanan doz ve bölge seçimi doğal görünümde oldukça önemlidir. Botoks sonrası yüzde dinlenmiş ve aydınlık bir ifade ortaya çıkar.
Yan etkileri nelerdir?
Botoks tedavisinin yan etkileri az, hafif ve geçicidir. Nadiren geçici ve kısa süreli ağrı, kızarıklık, şişlik, morluk, bazen geçici hissizlik ya da 2-3 saat süren başağrısı olabilir. Botoks sonrası kaşlarda ve yüzde asimetri gelişirse; işlemden 1 hafta sonra kolaylıkla giderilebilir. Çok nadir olarak; geçici kaş, gözkapağı düşüklüğü ve çift görme yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler özel göz damlaları verilerek 1-2 ay içinde kendiliğinden geriler. Botoks yüzde şişme yapmaz.
Botoks hangi durumlarda etkisiz olabilir?
Botoks, eğer tedarikçi kliniğe getirene kadar uzun süre dışarda kalırsa etkisini yitirebilir. Vücutta botoksa karşı antikor gelişirse işlem etkisiz hale gelebilir. Antikor gelişmemesi için 3 ay aralıklardan az süreyle işlem yapılmamalı ve uygulama sonrası çok sık düzeltme işlemi yapılmamalıdır.
Botoks kimlere uygulanmamalıdır?
Kas hastalığı olanlara, hamile ve emzirenlere ve penisilamin, kinin, aminoglikozid grubu antibiyotikler ve kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaç kullananlara botoks uygulanmamalıdır.
Botoks diğer cilt yenileme tedavileri ile birlikte kullanılabilir mi?
Botoks, mezoterapi, prp, lazer ve dolgu gibi işlemlerden sonra yapılırsa tedavilerin etkinliğini arttırabilir. Botoksun bu işlemlerden sonra yapılması daha doğru olur. Çünkü cildi yenileyen işlemler botoksun etki süresini kısaltır.

img_38001

img_38011

Dr. Pelin TAŞKIRAN