Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine yardımcı olmak için 10 yol

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine yardımcı olmak için 10 yol

 

Obezite son yıllarda yalnızca yetişkinlerde artmakla kalmayıp, çocuklarda da oldukça fazla görülmektedir. Çocukluk döneminde en sık olarak yaşamın ilk yılı, okul öncesi yaşlarda ve ergenlik döneminde olmaktadır. Bu artışın en önemli nedeni teknolojik gelişmelerle değişen yaşam koşullarıdır. Çocukluk döneminde obezite gelişiminde birçok etmenin etkisi ile birlikte ailenin beslenme alışkanlıkları ise çocuğu direkt etkiliyor.

Peki, çocukların sağlıklı beslenmesi için, anne ve babalar günlük beslenmede nelere dikkat etmeli?

 1. Aileler çocuklara uygulanan yemek yedirme tutum ve davranışlarını değiştirmelidir. Çocukları yemekle ödüllendirme ve cezalandırma yöntemlerinden kaçınmalıdır.
 2. Televizyon, bilgisayar ve akıllı telefon karşısında yemek yeme alışkanlığı ortadan kaldırılmalıdır.
 3. Öğün saatleri düzenlenmeli ve öğünler arası besin değeri yüksek ve sağlıklı atıştırmalar ile kontrollü tüketim sağlanmalıdır.
 4. Yüksek kalorili ve hazır gıdalara yasak getirilmemeli ancak sınırlandırılmalıdır.
 5. Ailecek yemek yeme zamanı oluşturulmalıdır. Sağlıklı beslenme konusunda aileler çocukları için model teşkil etmelidir.
 6. Çocuklarınıza hangi besini, ne kadar yiyeceklerine karar verme konusunda ısrarcı olunmamalıdır.
 7. Çocuklar yavaş yemesi için teşvik edilmelidir.
 8. Çocuklara rengarenk bir tabak hazırlayarak yemek yemeğe teşvik edilmelidir. Masadan kalkmadan önce çocuğunuzun tabağındaki her şeyi bitirmesi ısrar edilmemelidir.
 9. Çocuklar yeni besinleri denemeye teşvik edilmelidir. Çocukların yemek pişirirken sizi izlemesi ve yardım etmesi sağlanmalıdır.
 10. Çocuklar büyüme ve gelişme çağında olduğu için yetersiz ve dengesiz bir beslenmenin uygulanması, gelişimlerini olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı yeterli kalori ve protein, yağ, karbonhidrat içeriği bakımında sağlıklı bir beslenme programının uygulanması için beslenme ve diyet uzmanlarına mutlaka başvurun!

  Diyetisyen Selvi Akman