Doğanın Süpürgesi; Posa

Doğanın Süpürgesi; Posa

Besinlerin sindirilmeyen kısmına posa yani diyet lifi denir ve çözünen ve çözünmeyen olmak üzere iki çeşittir.

Çözünmeyen posanın iyi kaynağı olan besinler; tam buğday unundan yapılmış ürünler, buğday ve mısır kepeği, sebze ve meyvelerdir. Çözünen lifin ise; kuru baklagiller, yulaf, arpa, bezelye, elma, portakal, havuç gibi sebze ve meyvede bulunur. Diyet lifi sebze ve meyvelerde dış kabuk ve tohum kısımlarında bulunmaktadır.

Suda çözünmeyen posa; suyu tutarak, sindirime yardımcı olmakta ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Dışkıya yumuşaklık ve hacim kazandırarak kabızlığı önler. Çözünen posa ise kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Glikoz emilimini geciktirerek, kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Diyet lifi yönünden zengin yiyecekler diyetin enerji yoğunluğunu azaltır ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar. Böylece ağırlık kontrolüne yardımcı olur.

Günlük diyet lifi alımı için öneriler kadınlarda 25 gram , erkekler için 38 gramdır. Günlük gereksinimi karşılamak için 5 porsiyon sebze ve meyve ile birlikte tüketilecek kurubaklagil ve tam tahıllı ürünler yeterlidir. Aşırı posa tüketildiği zaman; ishal, gaz oluşumun yanı sıra bazı minerallerin emilimini olumsuz etkiler. Bu nedenle vücudun tolere edebileceği miktar tüketilmesi gereklidir.

Diyetisyen Selvi Akman