Ekim 2015 Sebze Meyvesi

Ekim 2015 Sebze Meyvesi

ARMUT

Armut, gülgiller familyasına ait anavatanı Doğu Anadolu ile Güney Kafkasya olan bir meyvedir. Rengi yeşil, sarı, kırmızı veya bu renklerin karışımı olabilir.

Armut, lif içeriği yüksek bir meyvedir. Ayrıca bol miktarda A, C ve K vitamini ile bakır, çinko, fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum minerallerini içerir.

Armut zengin lif içeriği sayesinde kan şekerini kontrol altında tutar. Yüksek kolesterol seviyesini düşürür. Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Kabızlığı önler. Lif ve bol miktarda antioksidan içermesi ile kalp sağlığı için faydalıdır. C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Armut , kemik sağlığını korur ve osteoporozu önler. İçerdiği potasyumla kan basıncını dengeler. Alerjiye sebep olma riski en düşük meyvedir. Armut suyu, antiinflamatuar etkiye sahiptir. Armut iyi bir folik asit kaynağıdır böylelikle gebelik döneminde düzenli tüketilmesi sayesinde bebek sağlığını korur.

1 porsiyon meyve yerine 1 orta boy armut tüketilebilir.

PIRASA

Pırasa, sarımsak ve soğan gibi organosülfür içeren bitkiler ailesinden olan iki renkli bir sebzedir.

Yeşil ve lifli kısmı bol miktarda E ve C vitamini, beta-karoten, flavonoid, manganez içerir. Fruktozan ve çözünür lif bakımından zengin olan beyaz kısmıdır. Pırasa , B vitamini, demir, bakır, kalsiyum gibi mineralleri de içerir. Folik asit içeriği ile kalp damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır. Özellikle gebelik döneminde yeni hücrelerin oluşması için folik asit alımı önemlidir.

Doğal bir idrar söktürücü olan pırasa vücudun temizlenmesini sağlar ve cilt sağlığını korur. Bol miktarda K vitamini içeriğiyle kemik sağlığını korur. Damarların dayanıklılığını artırır. Pırasa antioksidan özelliğiyle yaşlanmayı geciktirir, bağışıklık sistemini güçlenirir, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Göz sağlığını korur. Mide, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. İçerdiği kükürt nedeniyle antiiflamatuar özelliğe sahiptir. Hem çözünür hemde çözünmez lif içermesi ile uzun süre tokluk sağlar. Ayrıca 100 gram pırasa 20-25 kaloridir. Bu nedenle kilo verme ve koruma dönemlerinde pırasa tercih edilmelidir.