Ekim 2016 Sebze Meyvesi

Ekim 2016 Sebze Meyvesi

GREYFURT

Sarı veya pembe renge sahip olan greyfurt, portakalla aynı içeriğe sahip bir meyvedir. Zengin antioksidan ve lif içeriği ile birlikte C, A vitamini, folik asit, çinko, fosfor, bakır gibi mineralleri de içermektedir. Yapılan çalışmalara göre kalp ve damar sağlığı için son derece faydalı olan bu meyve aynı zamanda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile kansere karşı vücudu korur. Sağlığa bir diğer yararı diş eti kanamalarını azaltmakta ve enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmaktadır. İçeriğindeki lif sayesinde kolesterolü düşürür ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Yapılan çalışmalar greyfurt suyunun metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede etkili olduğunu göstermektedir. Diğer bir yararı vücuttan nikotin atımını sağlayarak sigara içme istediğini azaltmaktadır.

Yüksek tansiyon ve kolesterol ilaçları ile alımında greyfurt suyu ilaçlar la etkileşime girer. Bu nedenle greyfurt suyu tüketiminin vücuttan uzaklaştırılması en az 24 saat olduğu için bu tür ilaçları kullanırken tüketimine dikkat edilmelidir. 1 porsiyon meyve yerine ½ orta boy greyfurt tüketiniz.

MANTAR

Mantar protein, B grubu vitaminleri, folik asit, selenyum, fosfor ve lif içeriği bakımından zengin bir sebzedir. Aynı zamanda yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Yüksek miktarda lif içeren yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlemektedir. Selenyum minerali ile cilt sağlığına faydalıdır. Aynı zamanda saçların daha sağlıklı kalmasını sağlar. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeriği ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Vitamin ve mineral içeriği ile serbest radikallere karşı vücudu güçlendirir. Ayrıca meme ve prostat kanserine karşı vücudu korur.

Mantarı satın alırken yumuşak doku oluşmamış açık krem rengi mantarları almaya dikkat ediniz. 1 porsiyon mantar ( 100 gram ) 28 kcal’dir.