Eylül 2015 Sebze Meyvesi

Eylül 2015 Sebze Meyvesi

KIZILCIK

Sonbahar meyvesi kızılcık, kızılcıkgiller familyasından bir ağaç türüdür. Kızılcığa Anadolu’nun bazı bölümlerinde Ergen, Eğren, Kiren veya Kiren denilmektedir.

Kızılcık meyvelerinin tadı ekşi olup, taze veya kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, hoşaf, reçel ve marmelat olarakta tüketilmektedir. Aynı zamanda kızılcık meyvesi suda kaynatılıp içecek olarakta kullanılmaktadır.

Kızılcık, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. A, C vitaminleri ile karoten, tiamin, riboflavin, niasin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır, kükürt, demir ve iyot içerir.

Kızılcık içeriğindeki melatonin hormonu ile uykumuzun düzenlenmesine yardımcı olur. Kızılcık güçlü antioksidandan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir.Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Asit içeriği ile idrardaki asit miktarını artırarak böbrek taşlarından kurtulmaya yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu korur. Damarların tıkanmasını engelleyerek kap damar hastalığı risikini azaltır. E.coli, H.pylori gibi mide hastalıklarına neden olan bakterileri etkisiz hale getirir. Böylece mide mukozasının korunmasına yardımcı olur. Kızılcık suyu plak oluşumunu engelleyerek ağız sağlığının korunmasında rol alır. Kızılcık ateşli hastalıklarda ve menapoz dönemindeki ateş basmalarında rahatlık sağlar. Bol lif içeriği ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım eder.

Kızılcık suyu tüketiminde yüksek şeker içeriğinden dolayı dikkat edilmelidir. Evde şekersiz olarak hazırlayabilir veya başka meyvelerle karıştırarak tüketebilirsiniz.

25 gram kızılcık 27 kaloridir.

KARNABAHAR

Karnabahar turpgiller ailesine ait yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtırak olan bir sebzedir.

Karnabahar C ve K vitamini, folik asit, potasyum, demir, mangan mineralleri ve lif içeriği yüksek bir besindir.

Potasyum minerali yönünden zengin olduğu için yüksek tansiyonu düşürür. Lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını düzenler, kabızlığı önler. Kolesterol seviyelerinin dengede kalmasını sağlar. Antioksidan madde yönünden zengin olmasıyla bağışıklık sistemini destekler. Kalp ve kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olur. İçerdiği demir minerali ile anemiyi önler. Gebelik döneminde faydalı olan folik asiti içerir. Sağlık açısından yararlı olan kalsiyum içeriği ile kemik ve diş sağlığının korunmasını sağlar. ,

100 gram karnabahar 25 kaloridir. Kalori içeriği düşük olduğu için kilo kontrolü sağlamak isteyenler tercih etmelidir.