GECELERİ ACIKIYORUM!

GECELERİ ACIKIYORUM!

Gün boyu koşturmaca, stresli iş hayatı, yoğunluk derken akşam eve geldiğimizde kendi kendimize kalıp biraz şımarmak isteyebiliriz. Özellikle de akşam yemeklerinden sonra televizyon keyfi yok mu! Öncelikle burada dikkat edilmesi gereken nokta gerçekten acıktınız mı yoksa iştah mı size arka fonda “yemek.. yemek..” diye fısıldayan.

Genellikle gün içerisinde az besin tükettiğimizde, ana öğünleri atladığımızda veya çok az porsiyonlarla geçiştirdiğimizde, yetersiz ara öğün yaptığımızda, yani özetle ihtiyacımızın altında enerji aldığımız zaman özellikle gece acıkması muhtemeldir. O zaman gece açlığını nasıl önleyebiliriz sorusunun en önemli cevabı gün içerisinde öğün atlamayarak yeterli miktarda enerji almanız olacaktır. Peki, bu maddeyi başarıyla tamamladınız fakat her şeye rağmen acıktınız. Neler tercih edebilirsiniz bir bakalım.

Gece belli bir saatten sonra hiçbir şey yemeyin efsanesini bir kenara bırakın. Gece ara öğünü yapabilirsiniz. Böylece gece boyu açlık yaşamazsınız ve kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçersiniz. Sabah daha tok uyanır ve iştahınızı daha rahat kontrol altına alırsınız. Fakat tercih ettiğiniz besinlere ve porsiyon kontrolüne dikkat! Mümkün olduğunca hafif besinler tüketmek sindirim problemi yaşamamanız adına önemlidir. Sindirilmesi zor besinleri gündüz tercih etmek her zaman daha doğru olacaktır.

Sade yoğurtların içine meyve doğrayarak tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tarçın serpiştirerek kan şekerini kontrol altına alabilirsiniz. Meyve tüketimini günlük 2-3 porsiyon ile sınırlandırabilirsiniz. Kendinizi papatya, rezene, ıhlamur gibi bitki çaylarıyla şımartırken yanında kuruyemiş tüketebilirsiniz. Fakat porsiyon kontrolüne dikkat! Ortalama 7-8 adet fındık veya badem yeterli olacaktır. Gece ara öğünü olarak tarçınlı ılık süt tüketimi de diğer bir seçenektir. Rahat uyumanıza da yardımcı olur.

 

Diyetisyen Seba Sarıtepe