GLUTENSİZ BESLENME

GLUTENSİZ BESLENME

Günümüzde glütensiz beslenmenin ne kadar revaçta olduğunu bilmeyen yoktur. Fakat göz ardı edilmemesi gereken bir nokta var. Gluteni hayatınızdan çıkarmak demek arpa, buğday, yulaf ve çavdarı hayatınızdan çıkarmak demek. Bu gıdaları tüketmediğimizde içeriklerinden de yararlanmamış oluyoruz. Özetle bir süre sonra vücudumuzda bazı vitamin minerallerin eksiklikleri görülebilir.

Gluten intoleransı olduğunu takdirde glüten içeren gıdaları tüketmeye devam ederseniz bağırsak florasına zarar verebilirsiniz. Eliminasyon yöntemi ile yani diyetinizden glüten içeren gıdaları çıkararak intoleransınızın olup olmadığını ölçebilirsiniz. En az 3 ay tamamen glütensiz beslendikten sonra diyetinize yavaş yavaş glüteni ekleyebilirsiniz. Rahatsız olmadığınız takdirde tekrardan tüketmeye başlayabilirsiniz.

İntoleransınız olduğu takdirde unlu gıdalardan kaçınmanız gerekiyor. Ekmek, hamur işleri, makarna, bulgur gibi. Mısır unu, pirinç unundan yapılmış gıdaları tercih edebilirsiniz. Glutensiz ekmekler ve piyasadaki glütensiz ürünleri de etiket bilgilerini okuyarak tüketebilirsiniz.

Dyt. Seba Sarıtepe