Grip aşınızı yaptırdınız mı ?

Grip aşınızı yaptırdınız mı ?

GRİP (İnfluenza) ve GRİP AŞISI
Grip, influenza adlı virüsle oluşan, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi belirtilerle seyreden, son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Pek çok insanın gribin bir çeşit soğuk algınlığı olduğunu düşünmesine rağmen, grip sonrası gelişen hastalıklar nedeniyle, her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir.
Grip, hasta kişinin öksürmesi, hapşırması ve hatta konuşması ile havaya dağılan virüs içeren damlacıkların, solunum yoluyla alınması ile yayılmaktadır. Bu damlacıklar birkaç saat boyunca havada kalabilir ve insanlara hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda bulunan kimseler özellikle risk altındadır. Grip, virüs bulaşmış el ve cansız nesnelerle temas sonucu da bulaşabilmektedir. Grip virüsü, hastalığın belirtileri başlamadan bir-iki gün öncesinden başlayarak, hastalığın belirtileri başladıktan sonraki 4–5 gün boyunca bulaştırılabilmektedir ve hasta kişiyi en az 3–5 gün süreyle yatağa bağlar.
Grip virüsleri sıklıkla değişirler ve bir grip virüsü ile hastalık geçirmek, kişiyi diğer türlerdeki virüslerden korumaz. Dolayısı ile grip geçirmiş kişi, tekrar aynı hastalığa yakalanabilmektedir. Korunmada aşının katkısı oldukça önemlidir. Virüsün hemen her yıl genetik yapısını değiştirmesi ve farklı bir virüs olarak ortaya çıkması nedeniyle aşı her yıl tekrar yaptırılmalıdır. Grip aşısının etkinliği %70-90’dır. Sağlıklı erişkinlerin %90’ını hastalıktan korumaktadır.
Dr. Tülay Türksoy Akvardar
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
OTA TIP MERKEZİ