Haziran 2015 Sebze Meyvesi

Haziran 2015 Sebze Meyvesi

   KİRAZ

Kırmızı meyvelerden olan kiraz  C vitamini, karbonhidrat, posa,  A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, niasin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve potasyum içerir.

 

Kirazda  antosiyanin vardır ve bu, rengini veren pigmenttir. Antosiyanin sayesinde ağrı ve enflamasyonu azaltır. Melatonin hormonu ve C vitamini içermesi ile vücudun bağışıklık sistemine faydalı olur. Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. İçerdiği meyve şekeri levüloz vücut tarafından kolay sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir. Kiraz bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler. Kandaki ürik asidi düşürür. Bundan dolayı romatizma ve gut hastalığında faydalı olur. A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz problemlerinin önlenmesinde yardımcı olur. Kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taşlarının dökülmesini sağlar. Yüksek alkol tüketimi ve aşırı ilaç alımı ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olur. Nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

Meyvelerini yedikten sonra ayırdığınız kiraz saplarını yıkadıktan sonra temiz bir beze serip birkaç gün güneşte kurutun. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tepeleme doldurduğunuz 1 çorba kaşığı kurutulmuş kiraz sapını, 1 su bardağı kaynar suya atıp, 10 dakika demlenmesini bekleyin.  Kiraz sapı kaynatılarak yapılan bu karışım vücutta kan ve idrar yolunun temizlenmesine, böbreklerin çalışmasına ve özellikle mensturasyon döneminde oluşan ödem şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

 

Ara öğün olarak 12-15 adet kiraz bir porsiyon meyve yerine tüketilebilir.

TAZE FASULYE

Fasulye taze, konserve ve kuru olmak üzere değişik şekilde değerlendirilen, besin değeri çok yüksek olan  bitkidir.Taze fasulye bazı yöreler arasında, yeşil fasulye, ayşe kadın fasulye olarak da isimlendirilir.

Yeşil fasulye A vitamini, B6 vitamini , B1 vitamini  ve C vitamini ile demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum  minerallerini içerir. Proteince zengin ve lezzetli bir sebzedir.Yüksek lif içerdiği için, sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler. Kolestrolün kalın bağırsaktan geri emilimini azaltarak, kan kolesterolünü düşürür. Lutein, zeaksantin ve beta-karoten gibi önemli antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlarla, bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze fasulyenin faydalarından biri de, göz sağlığının korunmasıdır.Böbreklerdeki taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer yetersizliğini tedavi eder. Kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur

Taze fasulye iyi bir folat kaynağıdır. 100 gm taze fasulye de 37 mikrogram folat vardır. Hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için yararlı olan folik asit içeriği nedeniyle tüketilmelidir.

Fasulyenin kalorisi oldukça düşük bir sebzedir. Bu nedenle kilo vermek isteyenler porsiyon kontrolüne göre tüketebilirler.

Satın alırken kırıldığında esneme varsa veya kırılmıyorsa bu taze olmadığını gösterir. Tazeliğini çabuk kaybeden bir sebze olduğu için aldıktan hemen sonra pişirilmelidir.