Saç Ekimi

Saç ekimi yaptırmaya karar verip, araştırmaya başladığınızda, öncelikle saç dökülmenizin nedenlerini ortaya koyup, saç ekimi için uygun bir aday olup olmadığınıza karar vermek gerekir. Başarılı bir sonuç için sağlıklı bir saç derisinin olması kaçınılmazdır. Bu amaçla mutlaka bir uzman doktor tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir.
Saç dökülmesinde; erkek tipi saç dökülmesi, genetik saç dökülmesi, androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) aynı şeyi tarif etmekte kullanılan terimlerdir- erkeklerde saçlar genelde önden ve tepeden dökülür ama arka ve yan kısımlarda kalır. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25′ini, 40 yaşına kadar %40′ını, 50 yaşına kadar %50′sini etkiler. Saçları dökülen genç bir erkeğin öncelikle medikal tedavi alarak saç dökülmesini durdurması ardından saç ekimini düşünmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Kadınlarda ise saç dökülmesi de çoğunlukla kalıtımsaldır ve saçlar genel olarak dökülmüştür.

Kişinin uygun aday olarak belirlenmesinde diğer bir etkende, ekilecek saçların yani verici sahanın sağlıklı saç yapısına sahip olmasıdır. Erkeklerde ense bölgesi saçları androjenik hormonlara duyarlı olmadığından genetik olarak dökülmemeye kodlanmıştır. Yani bu bölgeden yapılacak olan ekim sonunda da ekilen saçlarınız dökülmeyecek anlamına gelmektedir.

Ekilecek alan açıklığı, doğal bir görünüm için ne kadar foliküler ünite gerektiği, özel bir bilgisayar programı ile hesaplanarak, alınacak saç greftlerinin miktarı belirlenir. Belirlenen miktara göre kişinin kaç seansta ekimini tamamlayacağı belirlenmektedir. Her ekim seansında, yine ense bölgesi saçlarının kalitesine göre 2000 – 3500 greft yani 3000 – 7000 saç kökü nakledilebilmektedir. Eğer, ense bölgesindeki verici saçların miktarı yeterli değilse, vücut kılları da alınarak ekim yapılabilmektedir.
Saç ekimi FUT ve FUE olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilir. Artık terk edilen FUT yöntemi, ense saçlarını cerrahi bir kesi ile alınıp, dikişle bölgenin kapatılması ve kalıcı bir iz kalma esasına dayanan ve seans başına daha az saç nakli yapılması sonucunu getiren bir tekniktir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu yöntem yerini FUE (follicular unit extraction) yöntemine bırakmıştır. FUE metodunda, saç adaları özel mikromotor adı verilen bir cihazla 0,5mm den başlayıp 1 mm ye kadar kalınlaşabilen punch uçları ile tek tek yerinden alınarak hazırlanırlar. Bu yöntemin avantajı bu işlem esnasında çıkmaktadır ki, alınan bölgede dikiş kesi olmaması, iz kalmaması ve saç yoğunluğunun azalmaması en önemli sonuçlarıdır.

Ekim yapılacak alanda slit adını verdiğimiz özel bıçaklar ile kanallar açılarak mikroskop ile ve yine mikro-cerrahi aletleri kullanılarak ekim işlemi gerçekleştirilir. Saç kanallarını açmak doğal sonuç için en önemli aşamalardan bir tanesidir. Ekim işlemi, hastanede sterilizasyon koşullarını gerektirir ve ameliyathanede yapılmaktadır. İşlem mikro-cerrahi teknik tecrübesi ve ekipmanı gerektirdiğinden uzun sürer. Ancak saç köklerinin alındığı ve ekildiği sahalar lokal anestezi ile uyuşturulduğundan ve aynı zamanda ağızdan ve damar yoluyla verilen sakinleştirici ilaçlar kullanıldığından bu uzun süre oldukça konforlu geçmektedir.

Diğer Hizmetler

Lazerle Dövme Silme

Lazerle Dövme Silme

Dövme silme konusunda pek çok teknik bulunmaktadır. Fakat bizim sizlere öner...

Devamı
Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kirisiklik tedavisi...

Devamı
Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcular için vermiş olduğumuz diyet programı diğer hazırladığımız pr...

Devamı
LPG

LPG

LPG Nedir? LPG endermoloji tekniği ile lokal yağlanma ve sellülitlerin gideri...

Devamı
4D Rejunevasyon

4D Rejunevasyon

...

Devamı
Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, aşırı gürültüden rahatsız olm...

Devamı