E-Test Sonucu

                      

E-Fiyat

                    

E-Randevu

                       

Şubat ayı sebze-meyvesi

Şubat ayının sebzesi: KARNABAHAR

Karnabahar, vitamin ve mineraller açısından zengin bir kış sebzesidir. 100 gr. karnabaharın içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir: 27 kalori; 2,7 gr. protein; 5,2 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; l gr. lif: 56 mgr. fosfor; 21 mgr. kalsiyum; 0.7 mgr. demir: 295 mgr. potasyum: 60 IU A vitamini; 0,09 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,6 mgr. B3 vitamini ve 55 mgr. C vitamini. 

Karnabahar besleyici bir sebzedir. Vücuda kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Sinirleri güçlendirir. Karnabahar, mangan; ve C vitamini ile Beta-Karoten bakımından oldukça zengin bir sebze olmasından dolayı, çok güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Karnabaharın faydaları arasında, kanserden koruyan etkisi ile, kardiyovasküler hastalıklardan koruduğundan bahsedilmesi büyük önem taşımaktadır.

İngiliz Kanser Araştırmaları Dergisi ‘nde yayınlanan bir makalede kanser riskini azaltan maddelerin arasında indol 3 karinol (I3C) de sayılmıştır. Bu araştırmaya göre yediğimiz yiyeceklerin kanser olma riskinde önemli bir etkisi var. Göğüs kanseri üzerine yapılan araştırmalar da bunun altını çiziyor. Yapılan araştırmalara göre hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde karnabahar gibi krusifer sebzelerde bulunan kimyasal sülforafanm akciğer kanserinde kanserli hücrelerin yayılmasına engel olduğu gözleniyor ve insan hücreleri üzerinde deney tüplerinde yapılan deneylere göre prostat kanserinde, kanserli hücrelerin büyümesinin bu madde sayesinde önlendiğini gösteriyor. 

karnabahar içeriğinde bulunan yüksek orandaki lif sayesinde, sindirim sisteminin sağlıklı olmasından da söz etmek gerekmektedir. Bir porsiyon karnabahar tüketiminde 3.5 gram lif alınır ve lif, sindirimin rahat gerçekleşmesini olanaklı hale getirmektedir. 

Karnabahar alırken göbeklerin beyaz ya da krem rengi olmalarına dikkat edin,Karnabaharı buzdolabında başı yukarı bakacak şekilde muhafaza edin.Böylelikle nem oluşumunu ve çürümeyi engelleyebilirsiniz.Sebze bölümünde beş güne kadar muhafaza edilebilir. 

Karnabahar ile yapılan tarifleri görmek için tıklayınız.

 

Şubat ayının meyvesi : PORTAKAL

Portakal, turunçgiller familyasından bir ağaçtır. Yaprakları sert, dayanıklı ve düz kenarlıdır. Kabuklarından portakal esansı elde edilir. Eczacılıkta ve gıda sanayisinde kullanılıyor. Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır. Portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri var. Çekirdeksiz cins olan yafa portakalı Finike, Mersin ve Hatay'da yetişir. Kalın kabuklu ve uzunca meyvelidir. Kabuklarından reçel yapılır. Dörtyol portakalı ise çekirdeklidir. İnce kabuklu ve sulu. Washington, çekirdeksiz, Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz'de Rize çevresinde yetişir.

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır.Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır. 

Portakal ile yapılan tarifleri görmek için tıklayınız.

 

Aralık ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Kasım ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Ekim ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Eylül ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Ağustos ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Temmuz ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Haziran ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Mayıs ayı sebze - meyvelerini görmek için tıklayınız.

Nisan ayı sebze-meyvelerini görmek için tıklayınız.

Mart ayı sebze-meyvelerini görmek için tıklayınız.

Şubat ayı sebze-meyvelerini görmek için tıklayınız.

Ocak ayı sebze-meyvelerini görmek için tıklayınız.

Sivilce ve Akne İzi

Promedical

Sivilce - akne izi ve cilt lekesi problemleri için tek bir çözüm

Anti-Aging

Promedical

Anti-Aging hakkında merak ettiğiniz herşeyi burada bulabilirsiniz

Menopoz Tedavisi

Promedical

Menopoz tedavisinde etkili bir kaç küçük beslenme önerisi

Dövme Silme

Promedical

Her renkte ve her boyutta dövmeyi anestezisiz siliyoruz

Selülit Tedavisi

Promedical

Selülite dair aklınıza takılan her şeyi burada bulabilirsiniz

Saç Dökülmesi

Promedical

Cansız, dökülen, mat saçlar ve zayıflayan saç kökleri için