İŞ HAYATINDA DOĞRU BESLENME

İŞ HAYATINDA DOĞRU BESLENME

 • Sağlıklı beslenmenin en temelinde bütün besin gruplarından tüketmek yatıyor. Bunlar; tahıl, sebze-meyve, et-yumurta-kurubaklagil, süt ve süt ürünleridir.
 • Sağlıksız ve yetersiz beslenme kontrolsüz kilo artışı veya kilo kaybına sebep olur. Bunun sonucunda kişide halsizlik,uyku hali, fiziksel ve metabolikşikayetler, isteksizlik, özgüvensizlik, düşük verim, düşük yaratıcılık görülür. Bunun sonucunda kişi daha sağlıksız ve yetersiz beslenmeye başlar, iş hayatında strese ve verimsizliğe yol açar, kısır döngü meydana gelir.
 • “Diyet yapıyorum, iş yerinde çok zorlanıyorum, çok stresliyim, canım çalışırken hep yemek istiyor, hep yorgun hissediyorum, yemek arasına kadar çok acıkıyorum, ne yemem gerektiğini bilmiyorum” en çok karşılaştığımız sorunlardır. Bunun önüne geçmek için ana ve ara öğünlerden oluşan dengeli bir beslenme programımız olmalıdır.
 • Kahvaltı, mümkünse evde yapılmalıdır. Kahvaltı işyerinde yapılacaksa pratik çözümler neler olabilir?
 1. Tam tahıllı peynirli sebzeli sandviç
 2. kahvaltılık tahıllar ile süt veya yoğurt ve meyve
 • Ara öğünler: Aç kalmak, enerjimizi düşürebilir, iş verimini etkileyebilir. Öğün aralarının 2,5- 3 saat olması idealdir.Ara öğünler kan şekerinin ani düşmesini engeller. Porsiyon kontrolü sağlar. Tatlı, çikolata gibi besinlerin tüketiminin kontrolüne fayda sağlar.
 • Öğle:Yemekler arasından sağlıklı seçimler yapmalıyız
 1. Çorba
 2. Sebze
 3. Et yemekleri ızgaralar
 4. Salata çeşitleri (ton balıklı, ızgara tavuk veya etli salatalar)
 5. Sandviç veya tost, ayran
 • Akşam:Gün boyu tüketilen besinler göz önünde bulundurulmalı. Gündüz et tükettiyseniz akşam sebze güzel bir seçenek olacaktır.Lif alımı barsak düzeni için önemlidir. Sebze ve meyveler lifin başlıca kaynağıdır.Gün boyu bu besinler eksik tüketildiyse akşam yemeğinde telafi edilmesi faydalı olacaktır.Akşam yemeğini atlamak kilo kontrolünü sağlar görüşü doğru değildir. Mutlaka akşam yemeğini ana öğün olarak tüketmeliyiz. Akşam yemeğini atlarsak gece açlık hisseder ve kalitesiz uyku uyumuş oluruz. Ertesi günü verimsiz bir iş günü geçirmemize neden olabilir.