Kasım 2015 Sebze Meyvesi

Kasım 2015 Sebze Meyvesi

MANDALİNA

Mandalina, turunçgiller familyasına ait ılıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyvedir. Mandalina A, B vitaminleri ile özellikle C vitamininden zengindir. Ayrıca , kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, magnezyum, fosfor minerallerini içerir.

İçerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Sağlıklı cilt ve dokuların oluşumunu sağlar. C vitamini ile akciğer, meme ,kolon gibi bazı kanserlerin oluşumunu önler. C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demirin emilimini artırır. Bol miktarda A vitamini içeren mandalina, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. B vitamini ile hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler. Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile uzun süre tokluk sağlar, diyabet riski ve yüksek kolesterol riskini azaltır. Bağırsak hareketlerini artırması ile kolay dışkı atımını sağlar. Yüksek orandaki potasyum içeriği ile yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur, kemik sağlığını korur. Kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandırır. Kalp damar hastalıklarına karşı vücudu korur.

2 adet küçük mandalina 1 porsiyon meyve yerine tüketilebilir.

KEREVİZ

Kereviz, maydanozgiller ailesinden, kökleri ve yaprakları sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Aynı zamanda tohumlarıda bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Avrupa ‘ da özellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişir.

Kereviz A, C ve K vitamini, folik asit, potasyum, sodyum, kalsiyum, manganez ve lif açısından zengin bir besindir.

Kerevizin sakinleştirici bir özelliği vardır ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı vücudu korur. Romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir. İçerdiği fitalit bileşeni ile yüksek kan basıncını düşürür. Kereviz içeriği lifler yardımıyla sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Yüksek kolesterol seviyelerini azaltarak kalp damar rahatsızlıklarını önler. Göz sağlığını koruyan A vitamini açısından zengindir. Mide, böbrek, karaciğer problemlerine iyi gelir. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Rahatlatıcı etkisinden dolayı adet döneminde yaşanan sancıların azaltılmasını sağlar. Aşır tüketimine bağlı olarak yan etkiler görülebilir. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı ishal döneminde tüketmeyiniz.

Kereviz seçerken dikkat etmemiz gereken özellikler yaprakları taze, gevrek ve koyu renk olmalıdır.