KÜÇÜK DEĞİŞİKLER İLE KİLO KAYBI

KÜÇÜK DEĞİŞİKLER İLE KİLO KAYBI

Gün geçmiyor ki fazla kilolarımızdan şikayetçi olmayalım ve diyet yapmak gözümüzde büyümesin. Bir yandan yasaklar, bir yandan kısıtlamalar… Fakat aslında küçük değişikliklerle uzun vadede kilo kaybı sağlamak mümkün. Öncelikle yaşamımıza biraz hareket katmamız lazım. Çoğumuz iş hayatında masa başı çalıştığımız için sedanter yaşamlara sahibiz. Bu da uzun vadede ne kadar beslenmemize dikkat etsek de zamanla kilo artışına sebep oluyor. Hareketimizi günlük hayatımıza yürüyüş katarak arttırabiliriz. Bir durak önce inip varmak istediğiniz yere yürüyebilirsiniz. Artık hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz. Telefonumuzdan kaç adım atmışız bakabilirsiniz. Telefon yerine adım sayar alıp da kontrol edebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre günde 10.000 adım!

Kızartmalar, rafine şeker, un gibi besinleri beslenme düzeninizden uzaklaştırabilirsiniz. Şekeri meyve tüketerek doğal şeker olarak alabilirsiniz. Kızartmaları ise fırında veya haşlama olarak tercih edebilirsiniz.

Alkol tüketiminiz var ise yine tamamen hayatınızdan çıkartmasanız da miktarını azaltarak, kontrollü tüketerek uzun vadede kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

Unutmayın hayallerinizi gerçekleştirmek için istemek ve harekete geçmek yeterli. Kendinize ve bedeninize hakettiği değeri verin!

Dyt. Seba Sarıtepe