Lazer Epilasyon ve İğneli Epilasyon

Long Woman Legs isolated on white. Epilation

Lazer Epilasyon

Epilasyon; istenmeyen tüy-kılların çeşitli yöntemlerle vücuttan uzun süreli zayıflatılarak ve azaltılarak uzaklaştırılmasıdır. Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. Belirli bir dalga boyundaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutunurlar ve enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler, ortaya çıkan enerji kıl kökünü beslendiği damardan ayırarak tüylerin tekrar çıkmasını engeller.

Lazer Epilasyonun Faydaları:

  • Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar
  • Anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir.
  • Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir.
  • Ortalama 4-5 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
  • Batık kılların ve kıl dönmelerinin tedavisinde kullanılır.

Lazer Epilasyon Cihaz Türleri

Alexandrite Lazer: Açık renk cilt, siyah tüylerde etkilidir. Alexandrite lazer kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını amaçlar. Dinamik soğutma sistemi sayesinde işlem anestezisiz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Cihazın ciltle teması olmadığından hijyeniktir.

Nd-Yag lazer: Koyu renk cilt tipine ve bronz tene uygulanabilir, bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yoktur. İnce kıllarda da etkilidir. Nd-Yag lazer kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını amaçlar. Deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur. Uygulama esnasında ciltle teması olmadığından hijyen açısından sorun yaşanmaz.

Lazer Epilasyon Öncesi

Uzman, ilk görüşmede hiçbir uygulama yapılmadan önce kılları ve bölgeyi görmelidir. İlerleyen seanslarda Lazer epilasyon uygulamasından 3 gün önce işlem yapılacak bölgenin evde uygun şekilde jilet ile tıraş edilmesi seans sırsında vakit kaybını önler. Uygulamanın yapılacağı bölgede 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda gibi kökten kıl alma yöntemleri kullanılmamalıdır. Ayrıca cilt tonunu belirgin koyulaştıracak şekilde güneş ışığından ve bronzlaşmadan da kaçınılmalıdır. Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalı kendi renginin korunmasına özen gösterilmelidir. Lazer epilasyon uygulaması öncesi cilt üzerinde makyaj, krem gibi uygulamaların temizlenmiş olması gerekmekte, düzenli kullanılan ilaçların mutlaka seanstan önce bildirilmesi gerekmektedir.

Tedavi Süresi

Lazer`le epilasyon tedavi süresi kişiden kişiye değişmektedir. Yaş, genetik, hormonal faktörler, ilaç kullanımı ve metabolizmanın özellikleri gibi birçok faktörler tüylerin kalınlığı ve gücü üzerinde etkili rol oynar. Lazer, tedavi süresince büyüme döngüsündeki kıl folikülünün büyüme kapasitesini hızla yavaşlatır ve yok eder. Lazer tedavisi başlangıcından itibaren tüylerin daha yavaş ve daha ince çıktıkları gözlemlenebilir.

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer epilasyon seansından sonra hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşur. Lazer epilasyon seansı sonrası oluşan bu reaksiyon genellikle 1-2 saat içinde azalarak yok olur. Tedaviden bir kaç gün sonra kıl köklerinden ayrılmalar görülebilir Bazen 1-2 güne kadar da uzayan hafif kızarıklık olabilir. Bu bölgesel reaksiyon için nemlendirici kremler çoğunlukla yeterli olur. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamasını ya da güneş banyosu yapılmamasına solaryuma girilmemesine dikkat edilmelidir.

Alexandrite Lazer

Alexandrite Lazer

Alexandrite Lazer : Açık renk cilt, siyah tüylerde etkilidir. Alexa...

Devamı
ND-Yag Lazer

ND-Yag Lazer

Nd-Yag lazer : Koyu renk cilt tipine ve bronz tene uygulanabilir, bu n...

Devamı
Q-Switched Lazer ile Tüy Sarartma

Q-Switched Lazer ile Tüy Sarartma

Lazer yöntemi kullandıktan sonra lazerin göremediği ince tüylerin...

Devamı
İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, lazer epilasyonun ortadan kaldıramadığı tüm t...

Devamı