Mart 2016 Sebze Meyvesi

Mart 2016 Sebze Meyvesi

ELMA

Elma, gülgiller familyasından besin değeri çok yüksek olan bir meyvedir. Antioksidanlar bakımından zengin olan elma C vitamini, K vitamini, A vitamini ve B6 vitaminini içerir. Ayrıca magnezyum, fosfor ve bakır minerallerini içerir.

Bir orta boy elma, yaklaşık 4 gram lif içerir. Bu özelliği ile sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önler. Ayrıca kolesterolü düşürmeyi sağlar. Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Böylece kilo kontrolü sağlayama yardım eder. Kan şekeri dengesini sağlayarak diyabet riskini azaltır. İçeriğindeki C ve E vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan içeriği kanseri korumaya yardımcı olur.  Elma içinde bulunan antioksidanlar ve lifler sayesinde cildi esnek tutar ve yaşlanmayı önler. Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.  1 porsiyonu  52 kaloridir.  Kalorisinin düşük olması nedeniyle kilo kontrolünü sağlamaya yardım eder.

HAVUÇ

Havuç, maydanozgiller familyasından bir sebzedir. A, C,  K ve B grubu vitaminleri ile potasyum, çinko,  bakır minerallerini içerir. Havuç az kalori içermesine rağmen, lif içeriği yüksektir.  Besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirim sistemini düzenler. Tokluk hissi sağladığı için zayıflama ve kilo koruma da etkilidir.  Güçlü antioksidan olan beta karoten bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanma sürecini geciktirir. Göz sağlığını korur. Kanseri önlemeye yardım eder.  Karaciğer fonksiyonlarını korumaya yardımcı olur.    100 gram havuç 41 kaloridir.