Mayıs 2016 Sebze Meyvesi

Mayıs 2016 Sebze Meyvesi

ÇİLEK

Latince adı Fragaria Ananassa” olan çilek, gülgiller familyasının bir üyesidir. Çilek, iyi bir A, C, B6 ve B12 vitaminleri kaynağıdır. Bunun yanında, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum minerallerini içerir.

İçerdiği antioksidan ile vücuttan zararlı toksinleri uzaklaştırmada yardımcıdır. Ayrıca kanser hücreleri ile savaşır ve vücudu kansere karşı korur. Potasyum içeriği ile kan basıncını dengeler. Su ve lif içeriği yüksektir. Düzenli çilek tüketimi kötü kolesterolü düşürür. Kalp damar sağlığını korur. Sindirim sistemini düzenler. Çilek içerdiği manganez ile kemik sağlığını korur. İyi bir C vitamini kaynağı olduğu için retina ve korneayı güçlendirir. Böylece göz sağlığını korur. Çileğin anti-aging özelliği ile cilt dokusunun sağlıklı görünümünü sağlar. Özellikle çocuklarda allerjik etkisi ile dikkat edilmelidir. 1 porsiyon meyve olarak 12 adet çilek tüketilebilir.

ENGİNAR

Enginar papatyagiller familyasından mavi-mor çiçek açan bir bitkidir. Enginarın lif ve antioksidan içeriği yüksektir. Ayrıca folik asit, A, B1, B6, C ve K vitamini, fosfor, magnezyum, potasyum , kalsiyum, çinko, demir mineralleri yönünden zengindir.

Kalori ve yağ içeriği düşüktür. 100 gram enginar 53 kaloridir. Enginarda bulunan “Cynarin” maddesi karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanında kötü kolesterolü düşürür. İçerdiği yüksel lif sayesinde sindirim sistemini düzenler. Kabızlığı önler. Ayrıca kan şekeri dengesini sağlar. İçeriğindeki asitler sayesinde mide asitlerinin düzenli seviyede kalmasına yardım eder. Demir içeriği ile anemiyi önler. Enginarın antioksidan özelliği ile vücut bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle enginar yaprakları iyi bir idrar söktürücü olarak kullanılır. B vitamini içeriği ile hücre sağlığını korur.