Ocak 2016 Sebze Meyvesi

Ocak 2016 Sebze Meyvesi

NAR

Nar, kınagiller familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türüdür.
Bol miktarda C ve K vitamini, folik asit içerir. Ayrıca demir, potasyum, lif ve antioksidanlardan iyi bir kaynaktır.

Nar, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Nar suyundaki bileşikler kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyerek, kansere karşı vücudu korur. Özellikle prostat kanserine karşı korur. Damar sertliğini gidermesi, tansiyon düşürücü özelliklere sahiptir. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kolesterol ve kan şekerini dengeler. Narın içerisinde bulunan beyaz tabaka mideye iyi gelir ve güçlendirir. Aynı şekilde kabukları da ishale karşı etkilidir. Cildin sağlıklı görünümünü sağlar.

75 gramı 59 kcal’dir. 1 porsiyon meyve yerine tüketilebilir.

PAZI

Ispanakgillerden , yaprakları daha büyük ve sapları daha kalın olan bir sebze bitkisidir.
Pazı, A ,C ve K vitamini, folik asit, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve lif açısından zengindir.

İçerdiği demir sayesinde dolaşım sistemini güçlendirir ve kansızlığı önler. Göz sağlığı için gerekli olan antioksidan bakımından zengindir. Pazı, K vitamini içeriği ile kemik sağlığını korur. İştah açıcı özelliği vardır. Öksürüğe karşı faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Özellikle kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde saç köklerinin güçlenmesine yardım ederek saç dökülmesini de önler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kabızlığı önler. Beyin fonksiyonlarının ve sinir sisteminin güçlenmesini sağlar.

Ispanak gibi yaprakları temizlenerek yıkanır ve pazının kökleri, sapları ve yaprakları pazı yemeği, dolması ve salatası yapılabilir. 100 gram pazı 21 kcal’dir.