RAMAZAN ÖRNEK MENÜ

RAMAZAN ÖRNEK MENÜ

Ramazan ayının 1 nerdeyse 1 haftasını devirdik. Ama hala tatlı krizlerinin önüne geçemedik mi? Siz hala yeterince dengeli bir ramazan menüsü planlamadınız mı yoksa? O zaman gelin birlikte örnek bir ramazan menüsüne göz gezdirelim.

Sahur: Sahurda kahvaltı yapmak en doğru tercihlerden biridir. Yumurta tüketimi sizi gün boyu tok tutar. Yumurtanın yanında beyaz peynir ve tam tahıllı ekmek tercih edebilirsiniz. Zeytin tüketmek istiyorsanız az tuzlu olmasına dikkat edelim böylece gün boyu susamanın önüne geçebiliriz.

İftar: Orucumuzu açarken önce bir kase çorba yanında bir kase salata tüketip 15-20 dakika mola vermek beynimize tokluk sinyallerinin gitmesi ve kan şekeri dalgalanmalarına kanıp kendimizi kaybederek yemek yememize engel olacaktır. Böylece birden bütün besinleri tüketip sindirim sıkıntısı yaşamanın da önüne geçebiliriz. Tercihimizi ızgara et veya etli sebze yemeklerinden yana kullanabiliriz. Yanına ekleyeceğiniz 1 bardak ayran hem protein ihtiyacımızı giderir hem de tuz kaybının önüne geçer.

İftar sonrası ara öğün:İftar sonrası meyve ve süt ikilisini ara öğün olarak tercih edebiliriz. Porsiyonunu sınırlayarak hafif sütlü tatlılar da tercih edebilirsiniz.

Dyt. Seba Sarıtepe