Sağlıklı olmanın yolu bağırsaklardan geçiyor

Sağlıklı olmanın yolu bağırsaklardan geçiyor

sağlıklı bağırsaklarBağırsakları sağlıklı tutma, özellikle iltihabi bağırsak hastalıklarına ve bağırsak kanserine karşı dirençli olmaya karşı faydalıdır. Gastrointestinal sistem ortalama 8 metredir ve bütün sistem bağışıklık hücreleri ile kaplıdır. Sayıları yaklaşık olarak 400’ün üzerinde olan bu bakteriler ve mantarlar normal bağırsak florasını oluştururlar. İlaçlar özellikle antibiyotikler, bakteriler, virüsler, toksinler ve normal olmayan bağırsak florası bağırsağa zarar verir. Ayrıca hastalıklarda kullanılan antibiyotiklerin faydaları olduğu gibi yan etkileri de çoktur. Antibiyotikler kemik iliği depresyonundan tutun da bağırsak florasını bozmaya kadar birçok yoldan bağışıklık sistemini etkilerler.

Erişkin bir insan bağırsaklarında ortalama 100 trilyon faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bunu düşününce bağırsak savunma sisteminin ne kadar aktif olduğunu anlayabiliriz. Bağışıklık sistemini korumak için programlanmış hücrelerimiz vardır. Ancak yine de bu sistemi korumak için beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekir. Dengeli beslenmek, enginar, yoğurt, domates, havuç ve brokoli gibi besinleri sıklıkla tüketmek bağışıklı sistemimizi güçlendirir. Temel besin gruplarımız olan süt ve süt ürünleri, et ve balık, sebze ve meyveler ayrıca tahıllar günde en az 3 ana, 3 ara öğünde yeterli miktarda tüketmelisiniz. Unutulmamalıdır ki lifli gıdalar sağlıklı bir bağırsak için vazgeçilmezdir.

PROBİYOTİK NEDİR?

Yeterli miktarda tüketildiğinde insan sağlığına faydalı mikroorganizmalara Probiyotik denir. Bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi, bazı vitaminlerin sentezini yapması (K vitamini,B12, Biyotin, Niasin gibi), bağırsak duvarını zararlı maddelerden koruması ve bağırsak geçirgenliğini azaltması, toksinlerin kana geçişini engellemesi, iltihabi hastalıkların oluşumunu engellemesi, kanser gelişimini önlemesi, ishal ve kabızlığı düzeltmesi gibi birçok faydaları vardır. Ayrıca bizim prebiyotik dediğimiz lifli gıdalar bazı faydalı mikroorganizmaların çoğalmasını sağlamasının yanı sıra aktivitesini de uyarırlar. Özellikle kış aylarında daha çok probiyotik tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendireceği, toksin ve allerjen maddelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayacağı için hastalıklara özellikle ishal, kabızlık gibi bağırsak hastalıklarının önlenmesinde önemli destek oluştururlar.