TARTI SORUNSALI!

TARTI SORUNSALI!

Tartıyla yüzleşmek, tartılmak, ölçüm yaptırmak çoğumuzun korktuğu ve kaçtığı bir durumdur. Evet dediğinizi duyar gibiyim. Peki, tartı her zaman doğru sonucu verir mi? Ne kadar sürede bir tartılmalıyız? Nasıl tartılmalıyız?

Öncelikle sabah aç karnına kıyafetsiz ve tuvalete çıktıktan sonra yapılan ölçüm en sağlıklı ölçümdür. Fakat bu mümkün değilse 3 saatlik açlık ile hep aynı kıyafetle tartılmanız daha doğru bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Fakat tartı kimi zaman maalesef moralimizi bozabiliyor, canımızı sıkabiliyor. Özellikle de istediğimiz sonuçları göremeyince.

Öncelikle tartıya olan bu takıntılı durumu ve önyargıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Kimimiz her gün tartılıyor, kimimiz ise tartılmaktan kaçıyor. Arasını bulup 1 hafta veya 10 günde bir tartılabilirsiniz.

Vücudumuz havanın soğukluğu, gribal durumlar, kadınlarda adet dönemi ve stres dönemlerinden etkilenir ve ödem yapabilir. Düzenli spor yapıldığında vücuttaki kas oranı artabilir ve yağ oranı düşebilir. Bu nedenle tartıya her zaman aldanmamalıyız. Düzenli spor yapıp yine de kilo veremiyorsanız bunun kas artışı veya ödem olabileceğini göz ardı etmeyin. Asıl istediğimiz vücut kompozisyonunun değişmesidir. Tartıda değişim görmediğinizde hemen paniklemeyin. Bu dönemde aslında yağ kaybediyor olabilirsiniz. Yağ kaybını ise en güzel mezura ölçümü ile ölçebilirsiniz. Tartılmanın yanı sıra düzenli mezura ölçümü de yapmayı unutmayın.

Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe