Temmuz 2015 Sebze Meyvesi

Temmuz 2015 Sebze Meyvesi

KAVUN
Kavun latincede melon, muskmelon ve ccumis melo olarak bilinmektedir. Kabakgiller familyasından olan kavun sürüngen bir bitkidir. Kavunun doğal yetiştiği yer Orta Asya’dır.
Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında olan kavun bol miktarda su içerir. Kavun A, B, C vitaminleri ve fosfor, brom, çinko, demir, potasyum, magnezyum, iyot minerallerini açısından da zengindir.

Brom, iyot ve B vitaminleri kanın temizlenmesini ve sinirleri yatıştırıcı etkisinden dolayı uyku problemlerinde yardımcı olur.  Sarı bir meyve olan kavun beta karoten içeriğiyle cilt ve göz sağlığı açısından önemli bir besindir. Antioksidan özelliği ile kanser türlerine karşı koruyucudur. % 95 ‘i su olan kavun idrar söktürücü özelliği ile böbreklerin sağlıklı olmasını sağlar. Sindirim problemlerine yardımcı olur.  Özellikle yaz aylarında terleme ile kaybedilen sıvı ve potasyum karşılanması açısından yararlıdır. Şeker içeriği yüksek bir meyvedir. Bu yüzden şeker hastalığı olan bireylerin porisyon kontrolü sağlayarak tüketmeleri gerekir. Ayrıca kavunun çekirdekleri suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.

Kavun alırken ağırlığına ve taze olmasına dikkat ediniz. Tadı güzel olan kavun genelde ağır olur.

Ara öğünlerinizde 1 porsiyon meyve olarak 1 dilim kavun (200 gr) tüketebilirsiniz.

BÖRÜLCE

Börülce, baklagiller familyasından fasulyeye benzer bir bitkidir. Börülce tohumlarının meyveye bağlandığı yerde renkli halkası olduğundan diğer bir adı Karnıkara ‘dır. Börülce hem sebze hem de kurubaklagil olarak beslenmemizde yer almaktadır.

Börülce nişasta, protein ve vitamin açısından zengin bir besindir. Taze börülce tanesinde %4.5-5 oranında protein içerir. Kuru börülcenin oranı % 20-34 arasında değişkenlik gösterir. Börülce tohumlarındaki protein hayvansal proteinlere göre yetersiz olmasına rağmen, tahıl tohumlarına göre zengindir. Börülce folik asit, B1, K vitamini, demir, potasyum, fosfor, mangan mineral ve lif içerir.

Yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tok tutucu etkisi vardır. Sindirim sisteminin düzün çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller. Kolesterol üzerine olumlu etkisi vardır. Kalp sağlığını korur. İçerisinde bulunan fitoöstrojen sayesinde adet öncesi rahatlatıcı etki sağlar. Menopoz şikayetlerini azaltır. Demir içeriği ile kansızlığa da iyi gelir.

Tam tahıllarla birlikte tüketildiğinde protein kalitesi artacaktır.