YAZ DÖNEMİ DOĞRU BESLENME

YAZ DÖNEMİ DOĞRU BESLENME

Yaz döneminde kimimizde sıcaklardan dolayı iştahsızlık ve istenmeyen kilo kayıpları görülürken, kimimizde de uzun tatillerden dolayı kontrolsüz yeme ve kilo artışı görünebilir. Her zaman konuştuğumuz dengeli ve sağlıklı beslenme rutinimize devam etmeliyiz. Kaçamaklar tabi ki olacaktır. Fakat bunu telafi etmek çok önemlidir.

Öncelikle yazın en çok vurgulamamız gereken konu su tüketimidir. Artan hava sıcaklıkları ile terleme, ve vücuttan atılan sıvı miktarı artar. Terleme ile vücutta su ve mineral kaybı olur. Hem bu kayıpları yerine koyma, hem de biraz olsun serinleyebilmek için ayran, maden suyu gibi içecekler güzel seçeneklerdir. Su tüketimini yaz dönemlerinde biraz arttırmak faydalı olacaktır. Unutmayın ki terledikçe su kaybı artar, ve vücudumuzun su ihtiyacı da buna paralel olarak artar.

Meyve ve süt ürünlerini birlikte ara öğün olarak tüketmek yine hem serinlemenize yardımcı olacak, hem de acıkmanıza engel olup iştah kontrolü sağlayacaktır. Gün içerisinde yeterli miktarda sebze meyve tüketmeyi unutmayın!

Dyt. Seba Sarıtepe