YILBAŞI TÜYOLARI

YILBAŞI TÜYOLARI

Yeni yıla sayılı günler kala hepimizin yaptığı şey gelecek hayalleri kurmak olsa gerek. Güzel şeyler ümit etmek ve hayallerimizin gerçekleşmesini dilemek. Yılın son gecesinde hepimizin özgür hissetmek istemesinin sebebi de bu olsa gerek..

Fakat denge konusunu unutmayalım. Bu gibi özel günlerde tabi ki beslenmemizi biraz esnetebiliriz. Fakat çok da ucunu kaçırmamak bizim yararımıza olacaktır. Yılbaşı gecesi beslenme ipuçlarına bir göz atalım;

  • Gün boyu aç kalmak yapılan en büyük hatalardandır. Akşam tüketimin artacağı düşünülerek kişiler gün boyu yiyeceklerinden iyice kısarlar hatta bazen hiçbir şey tüketmezler. Fakat bu durum kişinin çok acıkmasına ve yeni yıl gecesi porsiyon kontrolü yapamamasına neden olur. Özellikle ana öğünleri atlamamaya özen gösterin. Akşam genelde et ağırlıklı beslenileceği için öğlen sebze yemekleri tercih etmeye özen gösterin.
  • Alkol tüketimini sınırlandırın. Fazla alkol tüketimi vücuttan su atımına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra vücudun yağlanmasına sebep olacaktır. Alkol tüketirken gece boyunca yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.
  • Cips, kola gibi yağlı besinler ve gazlı içeceklerden uzak durun. Alkol yanında peynir ve çerez tabağı sizin için sağlıklı bir tercih olacaktır.
  • Ertesi günü açık havada yürüyüş yapın. Bol su, sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Bunlar yılbaşı sonrası çabuk toparlanmanızı sağlayacak ve sağlıklı rutininize daha rahat döneceksiniz.

Yeni yıla girerken isteklerinizi gözden geçirin. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyleri bir düşünün. Belki artık veremediğiniz o fazla kilolarla vedalaşmanın veya oturtamadığınız sağlıklı beslenme düzeninin sağlanmasının zamanı gelmiştir. Sağlıklıysak yüzümüzün de güleceğini unutmayın ve bu yıl önce kendiniz için bir şeyler yapın!

Mutlu yıllarınız olsun..

Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe