Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Yok Edilir?

Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Yok Edilir?

Herkese merhaba… Şimdiye kadar bilgisayar başına geçip ‘yüzdeki kırışıklıklar’ sorunsalına cevap aramadıysanız, ileride bunu mutlaka yapacaksınız! Yıllar akıp giderken aynada daha önce orada olmayan kırışıklıkları görmemiz paniklememize yol açar. En kısa zamanda, hızlıca bu sorunu çözebileceğimiz bir arayış içine gireriz.

Kırışıklık tedavisi genç yaşta başlar. Özellikle ergenlik itibariyle cildimize iyi bakmamız gerekir;

  • Cilt temizliği
  • Güneşten korumak
  • Sigaradan uzak durmak
  • Bol su içmek
  • Sağlıklı beslenmek
  • Cilde uygun nemlendirici kullanmak,

cildimize yapabileceğimiz en doğru yatırımdır.

Özellikle genç yaşlarda aynaya baktığımızda ilk olarak ‘üst yüz kırışıklıkları / mimik kırışıklıkları’ dikkatimizi çeker. Üst yüzdeki bu kırışıklıklar özellikle görme bozuklukları, güneş gözlüğü kullanılmaması ve çeşitli meslek gruplarında daha çok görülür. Bu bölgede kırışıklıklar derinleşip iz oluşturmadan ‘Botoks‘ enjeksiyonuyla müdahale etmek gerekir. Hem bu kırışıklıkların derinleşmesi engellenir, hem de tedavi amaçlı işlem yapılır.

Orta yaşlı kişilerde alt yüzde de belirtiler çoktan oluşmaya başlamıştır. Özellikle elmacık bölgesinde hacim azalması olmuş, burundan dudak kenarına inen çizgiler derinleşmiş, hatta çene hattında sarkmalar başlamıştır (Özellikle genç yaşta yapılan lazer ve mezoterapi/PRP tedavileri bu yaşlanma belirtilerinin oluşumunu geciktirir). Orta yüz ve alt yüz tedavilerinde son yıllarda en çok tercih edilen ve doğal görüntüyü bozmayan tedavi ‘Dolgu uygulaması’dır. Bu uygulama yüzdeki eksilen yağ yastıkçıkları ve kemik çatıdaki çökmelerin eski haline döndürülmesi amacıyla yapılır ve kişinin yüzü yıllar önceki haline döndürülür.

Her yaş grubunda lazer teknolojileri ve diğer teknolojiler (Ultrasound, Radyofrekans, Galvanik akım…) ile yapılan müdahaleler de yüz rejuvenasyonuna katkıda bulunur. Bu işlemler mutlaka kişiye özel seçilmeli, en doğru protokole göre planlanmalı ve işinde uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Yapılan tüm araştırmalar yaşlanmanın en güzel ilacının stressiz bir hayat olduğunu göstermektedir. Herkese huzurlu, stresten uzak bir hayat diliyorum!

Sağlıkla kalın…

Dr. Şelale Derya Jemiri