Yüzyılın sorunu olmaya aday “Göz altı morluğu”

Yüzyılın sorunu olmaya aday “Göz altı morluğu”

Herkese merhaba,
Yaz neredeyse geldi ve ‘no make up’ dönemi başlamak üzere. Makyaj yapamamanın yarattığı en büyük ortak sorun hem kadın hem erkeklerde ‘göz altı morluğu’! Yıllardır hakkında bu kadar konuşulan bu sorunu biraz açmak istedim. Sebebi nedir ve tedavisi var mıdır dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle birçok sebebi vardır ve bunlardan bir kısmı değiştirilebilir faktörlerdir. Bunlara birkaç örnek verelim;
-Yorgunluk
-Uykusuzluk veya uyku düzensizliği
-Demir Eksikliği
-Anemi (kansızlık)
-Dehidratasyon (vücuttan yoğun su kaybı)
-Alkol ve sigara tüketimi
Bunların dışında ‘GENETİK’ göz altı morluğu da ciddi oranda görülmektedir. Tedavi için öncelikle dış faktörler olarak sıraladığımız maddeler gözden geçirilir, hastadan gerekirse tahliller istenir. Eğer herhangi bir sorun yok ise; yani genetik kaynaklı ise kişiye özel tedavi planlanır.
Göz altı morluğu, eğer bölgedeki çukurluktan kaynaklanıyor ise ‘göz altı ışık dolgusu’ ile çukurluk kolaylıkla giderilir. Böylece çukurluktan dolayı gölgede kalan alan yükselir ve morluk görüntüsü yok edilir. Çukurluktan ziyade yapısal morluk mevcut ise lazer ve mezoterapi uygulamaları ilk tercih edilen tedavilerdir. Özellikle son yıllarda bilimin ilerlemesiyle yüksek teknolojiye sahip lazerler ve mezoterapi ilaçları üretilmiştir. Hem güvenilir, hem de etkili işlemlerdir.
Tüm tedaviler kişiye özel protokoller ile planlanmalıdır. Başkasına iyi gelen uygulama size iyi gelmeyebilir. Bu konuda hekiminizin tavsiyesine mutlaka kulak asın. Göz altı morluğu kişiyi sağlıksız ve yorgun gösterir, bu görüntü silindiğinde ise hastaların mutluluğu paha biçilemez!
Sağlıkla kalın…
Dr. Şelale Derya Jemiri