Herkese merhaba! Güzellik anlayışının yozlaştırıldığı ve kalıplara sokulduğu bugünlerde bizim gözümüzden güzellik ve estetik kavramını sizlerle paylaşmak istedik.

“Altın Oran” dediğimizde aklımıza mutlaka birkaç tane Hollywood ünlüsü gelir. Geniş elmacık kemikleri, dolgun dudaklar, kalkık burun ve kaşlar, köşeli bir çene hattı… Hatta bazı hastalar belirli bir ünlünün fotoğrafı ile hekimlerine başvururlar ve işlem sonuçlarından memnun kalmayışlarının nedenlerinden biri de bu fotoğraflardır.

Altın oran kavramı yüzün anatomik olarak standardını belirleyen ve bazı işlemlerde hekimlere rehber niteliğindedir. Üst, orta ve alt yüzün birbirine oranı, dudak-burun mesafesi, dudakların birbirine oranı gibi örnekler verilebilir. Her ne kadar rehber olarak kullanılsa da her hastanın yüzünün kendine özgü olduğu unutulmamalıdır ve her yüz tek tek ele alınmalıdır. ‘İyilik hali’ kişiye özgüdür ve önemli olan kişinin yüzünün uyandırdığı ‘ifadelerdir’.

Estetik uygulamalar yapılmadan önce hastalar mutlaka analiz edilmelidir. Cilt analizi ile cildin yaşı, nemi, leke oranı, yağ oranı belirlenir. Onun dışında kişinin yüzünün uyandırdığı ‘negatif ifadeler’ belirlenir ve bu ifadelerin düzeltilmesine yönelik hastaya özel tedavi protokolü hazırlanır. Bu negatif ifadelere örnek vermek gerekirse; mutsuz, yorgun, uykusuz, yaşlı gibi ifadeler sıralayabiliriz. Tabi bu ifadeler hastanın kendini betimlediği sözcüklerdir. Yüzde hangi sorunun bu ifadelere yol açtığı tespit edilmesi tedavinin ana hatlarını belirler.

Genç hastalar daha çok altın orana sahip olmak için başvursalar da orta ve ileri yaş hastalar daha çok anti-aging işlemler talep ederler. İşlem sonucunda daha genç, mutlu ve dinlenmiş bir ifadeye sahip olmayı beklerler. Bu yüzden bu ifadelerin düzeltilmesi kadar, işlem öncesi doğru analiz yapılması da çok önemlidir. Tedavide birçok farklı yöntem kullanılabilir. Hekimin rehberliğinde, hastaya en uygun tedavi protokolleri oluşturulmalıdır.

Her insan biricik olduğu gibi her yüz de biriciktir. Özgün ve doğal güzellik herkesin hakkıdır. Sağlıkla kalın…

0

Yeni Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat