Yıllardır herkes her yerde botoks konuşuyor. Onsuz yapamayacağını söyleyen de var, tamamen karşı olan da! Hatta estetik facialarını bile botoksa bağlayanlar mevcut. Hal böyleyken gelin biraz biz doktorların bu uygulamayı neden çok sevdiğimizi konuşalım, yanlış bilinenleri düzeltelim, herkesi aydınlatalım.

Öncelikle Botoks Nedir?

Botoks uygulamasında kullanılan ilaç laboratuvar koşullarında üretilmiş  ‘Botulinum Toksini’dir. Bu ilaç uygulama sırasında mimik kasları içerisine enjekte edilir. Enjekte edildiği kas grubunu gevşeterek, kasılmayı sınırlandırır. Böylelikle gevşemiş kaslar daha gergin bir görüntü oluşturur, mimik kırışıklıkları açılır. En önemlisi de etki ettiği süre boyunca aşırı mimik kullanımı olmadığı için kırışıklıklar derinleşmez. Genellikle üst yüz kırışıklıkları (kaş ortası, alın, göz çevresi) tedavisinde kullanılır. Ayrıca;

  • Yüz ovali oluşturmada ve diş sıkma tedavisinde ‘Masseter Botoks uygulaması’ yapılır.
  • Migren tedavisinde kullanılır.
  • El, ayak ve koltuk altına uygulanarak terlemeyi tamamen durduran cerrahi hariç tek yöntemdir.
  • Yüz ve boyunda mezoterapi ile birlikte ‘mezobotoks’ uygulaması da yapılarak ciltte ince kırışıklık tedavisine katkıda bulunur.

Biraz da ‘botoks’ hakkındaki şehir efsanelerine değinmek istiyorum;

  1. “Botoks yüzü şişirir” : Botoks uygulandığı andan itibaren böyle bir etki yaratmaz. Yüzde şişme allerjik reaksiyon, yağ enjeksiyonu, aşırı dozda dolgu uygulaması sonucu olur.
  2. “Botoks mimiksiz bir yüze sebep olur” : İşinin ehli bir hekim tarafından ve doğru uygulama yapılırsa, uygulama yapıldığı çevre tarafından fark edilmez. Uygulama şekline ve hastanın arzusuna göre mimikler serbest bırakılabilir.
  3. “Uygulama sonrası kaşlar çok kalkar” : Hastanın isteğine göre kaşlar kaldırılabilir veya olduğu gibi bırakılabilir. Bu uygulama şekline göre değişir.
  4. “Uygulama sonrası hissislik oluşur” : Ciltte böyle bir durum kesinlikle oluşmaz.
  5. “Uygulama sonrası şaşkın/hayret ifade gelişir” : Uygulama eğer hatalı yapılırsa ancak böyle bir görüntü oluşur. Doğru uygulamalar sonucu böyle bir görüntü kesinlikle oluşmaz.
  6. “Dudaklara botoks yapılır” : Dudak bölgesine hacim kazandırmak ve şekil vermek için dolgu uygualaması yapılır. Botoks bu amaçla kullanılmaz.

Gelelim botoksun faydalarına… Bu uygulama geleceğe yatırım adı altında yapılan uygulamaların başında gelir. Sebebi ise güzel bir görüntü oluşturmanın yanı sıra mimik kırışıklıklarını düzenli uygulamalar sonucu tedavi de eder. Ayrıca etki ettiği süre boyunca zamanı durdurarak yeni mimik kırışıklıkları oluşumunu önler, var olanların derinleşmesini engeller. Bu yüzden botoks uygulamasını hem severek uyguluyoruz, hem de hastalarımıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sağlıkla kalın…

0

Yeni Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat