Estetik konusu açıldığında en çok konuşulan, en çok talep edilen ve hatta en çok karşı olunan işlemlerden biri “dudak dolgusu” uygulaması. Bazen hatalı uygulama sonucu, bazen de hasta talebinden dolayı aşırı dolgulu ve estetikli görünen kişiler genellikle dudak dolgusu ile ilgili negatif bir algı oluşturmuştur. Buna rağmen dudak dolgusunun doğru uygulandığında çok güzel ve doğal göründüğünü deneyimleyen birçok kişi de mevcuttur. Önemli olan işinde deneyimli bir hekim tarafından uygulanmasıdır.

Peki dudak dolgusu kimlere uygulanabilir?

-Dudak asimetrileri, yarık dudak operasyonu sonrası görseli düzeltmekte öncelikle tercih edilir.

-Yüze göre çok ince dudaklar da kolaylıkla dolgu uygulaması ile yüze uyumlu hale getirilebilir.Bu hastalarda hem dudağın yüz ile bütünlüğü sağlanır hem de kişinin psikolojisi tedaviden olumlu etkilenir.

-İleri yaş hastalarda ise dudak çevresinde oluşan barkod çizgilerinin tedavisinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Yaş alma ile tüm vücutta hyaluronik asit üretimi ve kollajen miktarı düşer. Dudaklar da bu durumdan etkilenir ve içe kıvrılıp hacim kaybetmeye başlar. Yılların yok ettiği hacmi geri vermekte ve dudaklara kontür uygulayarak dudak etrafındaki kırışıklıkların tedavisinde kulanılır.

-Bunların dışında çok nemsiz dudaklarda da nem takviyesi amacıyla tercih edilir.

Dudak dolgusu uygulamasında kullanılan dolgu maddesi, hyaluronik asit bazlı ve özel laboratuvar koşullarında üretilmiş maddelerdir. Özellikle son yıllarda çok güvenilir dolgu maddeleri üretilmektedir. Vücuda hiçbir yan etkisi yoktur ve zamanla vücuttan yüzde yüz atılırlar. Dudak bölgesine uygulanan dolguların kalıcılıkları kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama 1 yıldır.

Uygulama nasıl yapılır?

Anestezi lokal kremlerle veya enjeksiyon ile yapılabilir. Genellikle lokal anestezik kremler tercih edilir. Yaklaşık 15-20 dk içinde dudaklar tamamen uyuşmuş olur. Hasta genellikle işlem sırasında ağrı hissetmez. Sonrasında hafif morluk ve ödem normaldir. Ödem ilk 3 gün daha belirgin olabilir. Ayrıca bilinenin aksine hissizlik asla oluşmaz.

Uygulama kişiye özel planlanmalıdır. Yüz şekli, profilden görüntüsü, burun-dudak-çene oranı ve tabi ki hastanın isteğine göre en uygun dolgu miktarı ve uygulama şekli belirlenmelidir. Doğru dozda ve yöntemle uygulandığında çok güzel sonuçlar elde edilir.

Sağlıkla kalın…

0

Yeni Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat