Cilt Çatlağı Tedavisi

Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşmaktadır: Epidermis, Dermis ve Hipodermis. Demet şeklindeki kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alır, cilt çatlakları oluşur. Yani esasen çatlak (stria) hasar görmüş kollajen ağlarıdır.

Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşür. En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar neden olur. Deride çizgisel incelme ve yara izi şeklinde belirti vermektedir.

Cilt Çatlağı Neden oluşur ?

Kilo artışı
Hamilelik
Ağır fitness egzersizleri
Ergenlik çağı
Hormonal değişiklikler
Stereoid kullanımı
Sürekli kortizon kullanımı
Genetik faktörler

Cilt Çatlağı Tedavisi
Lazer tedavisi, çatlamış olan dokunun, cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen isimli maddeyi tetiklemesi ve cilt çatlaklarına neden olan enflamasyonu bir ölçüde durdurması sayesinde, tedavinin başlangıcındaki durumuna göre daha iyi görünmesini sağlar. Cilt çatlakları beyaz olduğunda ise, lazer en iyi durumda orta dereceli bir düzelme sağlar.

Fraksiyonel Lazer Uygulama
Cilt temizlendikten sonra işleme başlanır. Doktor, uygulama alanlarını tarar. Uygulama anestezi gerektirmez, bu işlemler esnasında ağrı oluşumunu azaltacak soğuk hava ile uygulama yapılmaktadır.

İşlem Sonrası
Fraksiyonel Lazer sonrası uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. Hassasiyet aynı gün içerisinde tamamen geçer. 48 saatin sonunda da hafif pembeleşme oluşur, bu tazelenmenin ve gençleşmenin işaretidir. İşlemin ertesi günü hasta işine dönebilir, isterse makyaj yapabilir.

Fraksiyonel Lazer’ in etkili olduğu diğer sorunlar :

Anti-Aging
Ameliyat izleri ve yanık İzleri
Sivilce ve Akne İzleri
Lekeler

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat