Varis Tedavileri

Varis, toplar damarların genetik olarak vücuttaki kanı kalbe yeterince etkili bir şekilde götürememesi sonucu, yer çekiminin etkisiyle kanın özellikle bacak damarlarında göllenmesi ve zamanla bu damarların kalınlaşıp, belirginleşmesidir.

Kadınlarda yapısal olarak daha sık rastlanır. Isı artışı, fazla ayakta durma, oturma (bacakları sarkıtarak) ve bazı ilaçlar varisin düşmanıdır. Bunun dışında yine kadınlarda daha sık olarak gördüğümüz, çok ince morumsu-kırmızı kılcal damarların belirginleşmesi ise telanjiektazi olarak adlandırılır. Sıcak, hormonal etkiler, güneş, kortizon kullanımı gibi durumlarda artış gösterirler.

Çoğu zamanda bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açan varisler günümüzde lazer, ile tedavi edilebilmektedir. Ancak kılcal damar genişlemelerinde lazer tedavisinin etkili olup olmayacağına bir doktor tarafından değerlendirilerek karar verilmesi gerekir.

Lazer ile kılcal damar varis tedavisinde, cilt soğutularak kılcal damarın büzüşerek yok olması amaçlanmaktadır. Uygulamada özellikle koyu mavi, lacivert, mor renklerde başarı oranı daha yüksektir.

Lazerle kılcal damar varis tedavileri ortalama  2-3 seans gerektirir. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda tedavi skleroterapi ile kombine edilebilir.

Tedavi seans süresi, yapılan alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Uygulama ağrılı olabileceği için işlem öncesi krem anestezisi uygulanır.. Uygulama yapılan alanda geçici kızarıklık oluşabilir. Uygulama sırasında ince damarlar gözle görülür bir şekilde kaybolur, daha kalın damarlarda ise birkaç hafta içinde kaybolan bir renk koyulaşması ortaya çıkar.

İşlem sonrası günlük aktiviteye dönülebilir. Sadece güneşlenmekten, sıcak banyodan ve aşırı sıcaktan uzak durulmalıdır.

Çok geniş (5mm çap üzeri) damarlara, doppler tekniği ile tespit edilen kapakçıklarında yetmezlik bulunan damarlara ve derin toplar damarlardaki tıkanıklık durumlarında lazer tedavisi uygulanmaz. 5mm çapından küçük damarlara lazer yapılması uygundur.

Lazerle Damar Tedavileri

Herhangi Bir Sorunuz mu Var?

Hemen Bizi Arayabilirsin

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat