Semizotu

Semizotu, semizotugiller ailesinden bir bitkidir. Asya ve Avrupa’da ekşimsi tadı sebebiyle sevilerek tüketilen semizotu en sağlıklı gıdalardan biridir. Antioksidan vitaminler ve minerallerden oldukça zengindir. Omega-3’ün en iyi bitkisel kaynaklarındandır ve vejeteryanlar, özellikle de veganlar için iyi bir seçimdir.

Semizotu, uzun yaşam süresi ve düşük kardiyovasküler hastalık oranı ile bilinen Girit diyetinin de zengin olduğu alfa-linolenik asitten zengindir.

İçerdiği antioksidan özellikteki A , C v e E vitaminleri serbest radikallerin olumsuz etkileirini azaltarak kansere karşı koruyucudur. Semizotu, kemik sağlığı ve diş sağlığı üzerine etkili olan kalsiyum ve magnezyum minerallerini de içerir ve kan basıncı kontrolünü iyileştiren potasyumdan zengindir.

Semziotunu çiğ olarak salatalara koyabilir, yoğurtla tüketebilir, etli yemeklerde veya az yufkalı, bol sebzeli, az yağlı böreklerde pişirilerek kullanabilirsiniz.

Çilek

Çilek gülgiller ailesinde yer alan ve dünyada adlandırılmış 20’den fazla türü olan bir bitkidir. Çok lezzetli olmasının yanı sıra sağlığa yararları saymakla bitmez! Pek çok besin öğesinden ve antioksidanlardan, özellikle de C vitamininden çok zengindir. Bir porsiyon, yani 10-12 çilek günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse yarısını karşılar, immün sistemi güçlendirir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde göz sağlığının korunmasında, özellikle de kataraktla mücadelede, içerdiği ellagik asit sayesinde kanserden korunmada yardımcıdır. C vitamininden zengin olduğu için kollajen doku yapımında etkilidir, cildimizin esnekliğini korur, ve kırışıklarla mücadeleye destek verir. Çilekteki antioksidan özellikte olan flavanoidler kalbimizi korur ve özellikle LDL kolesterolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Eklemlerde artrite sebep olabilen inflamasyonu azaltır. İçerdiği potasyum kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir. Bir porsiyon çilek yaklaşık 2 gram posa içerir ve posa barsak haketlerinin düzenlenmesi, kabızlığın önlenmesi için önemlidir. Posa şeker emilimini de yavaşlattığı için tip 2 diyabetin yönetilmesine de yardımcıdır. (Tabii ki önerilen porsiyon ölçlerinde tüketmek şartıya!) Folik asitten zengin olduğu için gebelik planlayan kadınlar için de iyi bir tercihtir.

Düşük kalorili bir ara öğün seçeneği olan çileği, yoğurtla karıştırıp sağlıklı bir tatlı yapabilir veya sıcak yaz aylarında hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olarak da tercih edebilirsiniz.

0
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat