Enginar

Papatyagiller ailesine ait olan enginar Güney Avrupa ve Akdeniz’de yetişir. Düşük kalorili bir çiçek olan enginarın 100 gramı sadece 47 kaloridir. 3 gram protein, 1,5 gram lif, 70 mg fosfor, 55 mg kalsiyum, 0,8 mg demir, 45 mg sodyum, 330 mg potasyum, 0,5 mg çinko, 10 mg C vitamini içerir.
Posa ve beta-karoten, lutein, zeaksantin gibi antioksidanlarından zengindir. Barsak hareketlerini düzenler, LDL ve total kolesterolü düşürür. Gebelikte oluşabilecek nöral tüp defektinden koruyan folik asitten zengindir. İyi bir C vitamini kaynağıdır. Düzenli C vitamini tüketimi immün sistemi destekler, enfeksiyon riskini azaltır. Serbest radikallerden korur. K vitamininden zengindir. Kemik sağlığını korur. Potasyumdan zengindir, tansiyon kontrolüne yardımcı olur. Enginarı zeytinyağlı pişirebileceğiniz gibi, çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Kivi

Vitamin ve minerallerden zengin olan kivi C vitamininin en iyi kaynaklarındandır. Potasyumdan zengindir. Parlak yeşil gövdesinde yer alan çekirdekler tropik bir lezzet sağlar. Pek çok flavonoid ve karotenoid içerdiğinden iyi bir antioksidandır yani vücudumuza dış etkenlerle giren veya vücudumuzda oluşan zararlı maddelerle yapılan savaşlarda bizi korurlar.
Posanın çok iyi bir kaynağıdır. Posadan zengin beslenmek, kan yağlarının düşmesine yardımcı olur ve kalp hastalığı görülme riskini azaltır. Posa aynı zamanda kolon kanseri riskini de azaltır. Haftada 5-7 porsiyon kivi ve limon tüketiminin, 6-7 yaşındaki çocuklarda, solunum yollarını iyileştirdiği, nefes darlığına iyi geldiği gösteren çalışmalar vardır.

0

Yeni Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat