PRP (Platelet Rich Plasma), insan kanından elde edilen bir plazmadır. Uzun yıllardır tıpta birçok alanda kullanılmakla birlikte, son yıllarda estetik alanında ve cilt gençleştirmede yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Kişinin kendi kanından elde edildiği için, allerjik reaksiyon gibi sonuçlar doğurmaması da işlem güvenilirliğini arttırır.

PRP nasıl elde ediliyor? Öncelikle kişiden 8-10 cc kan alınır. Alınan kan özel bir tüpün içine konur ve belli bir süre santrifüj edilir. Kanın trombositler/platelet denilen en küçük hücreleri hariç diğer hücreler santrifüjde tüpün dibinde birikirken, plateletler daha üst kısımda ayrışır. Daha sonra ayrıştırılan plateletler enjektörle çekilerek işlem gerçekleştirilir.

Peki neden PRP’ye insan kanından elde edilen mucize diyoruz? Estetikte hangi tedavilerde kullanıldığını kısaca bir göz atalım;

-Leke tedavisi: Leke problemi ciddi bir estetik problemdir. Hem tedavisi uzun sürer ve tekrarlama riski yüksektir. Özellikle PRP uygulaması, leke tedavisinde çok başarılı olmakla birlikte tedavinin kalıcılığını arttırır. Bu yüzden leke tedavisinde olmazsa olmazlardandır.

-Akne skarı tedavisi: PRP uygulaması ile enjekte edilen andaki platelet hücreleri, hasar onarıcı hücrelerdir.Özellikle skar doku gibi cildin hasarlı oluşumlarında o bölgenin yenilenmesinde kullanılır.

-Anti-aging: PRP uygulaması cildi hücresel seviyede yeniler. Aynı zamanda daha sağlıklı bir cilt oluşturur. Böylece elastikiyeti geri kazanılmış, daha sıkı, daha parlak ve daha homojen görünümlü bir cilt meydana gelir.

PRP tedavisi nasıl uygulanır?

-Enjeksiyon yöntemi: Kişinin yüzü lokal anestezik krem ile iyice uyuşturulduktan sonra işlem yapılır. PRP, cilt altına birer cm aralıklarla ve küçük iğneler ile enjekte edilir. En çok tercih edilen yöntemdir.

-Mikroiğneleme yöntemi: Dermapen veya dermaroller ile cilt yüzeyinde minik kanallar açılarak PRP cilde yedirilir. Enjeksiyon yöntemine ek olarak yapılabilir. Özellikle akne skarı ve elastikiyet kaybı olan hastalarda tercih edilir. Ayrıca iğne korkusu olan hastalarda da tercih edilen yöntemlerden biridir.

-Er-YAG lazer ile birlikte de PRP uygulaması yapılır. Özellikle akne skarı ve leke problemi olan kişilerde cilt uygunluğuna göre tercih edilir. PRP enjeksiyonu sonrasında veya sadece bu tedavi ile de uygulama yapılabilir.

0

Yeni Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat