PMS olarak tabir edilen mensturasyon öncesi sendromunda iştahta artış, tatlı yeme isteği görülebilir. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlar yoğun tatlı yeme ihtiyacı duymaktadır.

Regl öncesi gerginliğin en önemli sebeplerinden biri de magnezyum eksiliğidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumu karşılamak için 1 adet elma ya da 1 dilim beyaz peynir yiyebilirsiniz. B6 vitamini gerginlik seviyesinin düşürülmesinde etkilidir. Balık, patates, havuç gibi besinleri daha sık tüketmenizde fayda vardır

Şiddetli karın ağrısı yaşadığınızda ağrı kesici ilaçlara başvurmak yerine doğal ağrı kesici meyvelerden biri olan muzu deneyin. Hem midenizdeki asit oranını düzenleyecek hem de yumurtalıklar üzerindeki ağrıyı hafifletecektir.

Kan kaybı, vücut direncinizi ve bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Regl döneminde pekmez, kabak çekirdeği, Antep fıstığı gibi gıdalar tüketerek yeni kan üretimini hızlandırabilirsiniz. Eğer aynı dönemde zayıflama diyeti uyguluyorsanız, içeriğinde hem demir hem de C vitamini bulunan, düşük kalorili roka sebzesini tüketebilirsiniz. Salata ve çorbalarınıza ekleyeceğiniz defne yaprakları kan üretimini hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

Regl döneminde beslenme önemlidir. Özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ise, regl dönemi boyunca 150 gramdan fazla kırmızı et yememeniz gerektiğidir. Yüksek miktarda kırmızı et tüketimi afet süresinin uzamasına neden olabilir.

Yoğun miktarda tuz alımına en aza indirmeniz gerekir. Çünkü, tuz vücutta su toplanmasına yani ödem oluşmasına neden olur. Olduğunuzdan daha kilolu görünebilirsiniz ve bu moralinizi bozabilir.

Regl olduğunuz günlerde metabolizma hızınız eski günlere oranla yükselmiş olsa da günlük ekstra kalori alımınızın üzerine çıkarmayın. Tatlı krizinizi atlatmak için tercihinizi dondurma, puding gibi sütlü tatlılardan ya da meyvelerden yana kullanın.

Özel günlerinizde olumsuz belirtileri en aza indirmek için beslenmenize dikkat etmeli, alkol, sigara ve kahve kullanımını azaltmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda, vücudunuz şiddetli tepkiler verecektir.

Regl döneminde beslenme noktasında aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyunuz:

Ödem azaltıcı besinler

– Bol su içmek (maksimum 2,5-3 litre)

– Karahindiba

– Tarçın ve karanfille yapılmış çayı

– Yeşil yapraklı besinler

– Maydanoz

– Kiraz sapı

– Kabuklu armut

– Şekersiz şeftali

Ödem artırıcı besinler

– Tuzlu yiyecekler

– Alkol

– Kola

– Meyan kökü içeren yiyecekler

– Tatlı yiyecekler

– Karbonhidratlar

0
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat