1. Sağlıklı beslenme kalp sağlını korur. Öğünlerde tabağınızın yarısını renkli meyve/sebzelerle doldurun.

2. Daha az tuz tüketin! Hazır gıda alırken, sodyumu azaltılmış veya sodyum ilave edilmemiş olanları tercih edin.

3. Tam tahıllı gıdaları tercih edin. Hem vitamin mineral deposudur, hem posadan zengindir. Sizi kalp hastalıkları, kanser ve diyabetten korur.

4. Kalp sağlığını korumak için daha çok omega 3’ten zengin balık, daha az doymuş yağ ve rafine şeker içeren yiyecekler tüketin.

5. Gününüzü meyveyle renklendirin. Meyveler, lif, c vitamini ve beta-karotenden zengindir ve günde 1-2 porsiyon tüketilmelidir.

6. Gökkuşağı yiyin! Sebzeler vücudumuza, c vitamini, beta-karoten, riboflavin, demir, kalsiyum ve lif sağlarlar. Unutmayın günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeliyiz!

7. Koyu sarı ve turuncu sebzeler olarak adlandırılan havuç, balkabağı vücuda beta-karoten sağlar.

8. Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumların tüketimi Tip 2 diyabet ve hipertansiyon gelişim riskini azalttır, bağışıklık sistemini destekler.

9. Sizi uzun süre tok tutacak bir ara öğün için, bir avuç badem/fındık/ceviz tüketebilir, salatalarınızı, kahvaltılarınızı bu kuru yemişlerle zenginleştirebilirsiniz.

10. Sandviçlerinizi çiğ sebzelerle zenginleştirebilir, ara öğünler için sebze çubukları (havuç, salatalık vb.) hazırlayabilirsiniz.

11. Tatlı yemek istediğinizde, yoğurdunuza meyve doğrayıp tarçınla tatlandırabilir veya bir elmayı fırında pişirip, ceviz ve tarçın ilave edebilirsiniz.

12. Haftada 2 gün baklagil tüketin. Baklagiller, iyi bir protein ve çözünür posa kaynağıdır, demir ve çinko gibi minerallerden ve B kompleks vitaminlerden zengindir.

13. Baklagil gibi çözünür posadan zengin beslenmek, kan şekeri ve kan yağlarının kontrolünü sağlar ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

14. Salatalarınıza fasulye ve mercimek ekleyerek öğününüzü bitkisel proteinden zenginleştirin.

15. Düzenli sarımsak tüketimi, ateroskleroz, mide kanseri ve kolorektal kanser riskini azaltır.

16. Hayatınıza hareket katın! Asansör yerine merdiven kullanın. Öğle arasında 10 dakika yürüyün. Arabanızı uzağa park edin.

17. Yedikleriniz kadar içtiklerinize de dikkate edin. Bol su için, yağsız süt, ayran, kefir tercih edin, şekerli içeceklerden uzak durun.

18. Dolabınızda sağlıklı içecekler bulundurun.

19. Yetişkinler haftada en az 2,5 saat egzersiz yapmalıdır.

20. Günde en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmalıyız.

21. Potasyumdan zengin diyet kan basıncını ayarlamaya yardımcıdır. Süt ürünleri, yoğurt, süt, soya sütü iyi birer potasyum kaynağıdır.

22. Havuç iyi bir posa, C vitamini, B6 ve potasyum kaynağıdır. Pişmiş havuçtaki beta-karoten emilimi daha kolaydır.

23. Kereviz A, C, K vitamini, potasyum ve kalp sağlığını koruyan kuersetinden zengindir.

24. Aktif ve sağlıklı bir aile için birlikte egzersiz yapın. Uzun doğa yürüyüşlerine çıkın, bisiklete binin, kötü havalarda evde dans edin.

25. Fiziksel aktivite hedefe ulaşmaya kolaylaştırır. Harekete geçin!

26. Besin etiketlerini okuyun ve doğru seçimi yapın.

27. Alışveriş listeniz olmadan markete gitmeyin.

28. Aç karnına alışverişe gitmeyin.

29. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayarak bedeninizi güçlendirin.

30. Günde 2-3 bardak yağsız süt, yağsız yoğurt tüketin.

0
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat