Herkese merhaba! Yaz mevsimi bitmek üzere ve hepiniz bizim gibi ince hırkaları, tatlı sonbahar rüzgarını çok özlediniz. Bir yandan da tatiller bitince aynada cildimizi inceleme fırsatımız oldu. Peki ciltlerde bir değişim fark ettiniz mi?

Yaz aylarında güneşe maruziyetin artması ve güneşin zararlı etkilerinin çoğalması sebebiyle cildimiz diğer aylara göre daha çok zarar görür. Nem oranı azalır, ince kırışıklıklar artar, matlaşır, hele bir de koruyucuyu ihmal ettiysek yeni lekeler oluşur veya var olan lekelerde artma olur. Ayrıca yazın çok terlediğimiz için nemlendiricimizi ve cildi destekleyici bakım serumlarımızı da ihmal etmiş olabiliriz. Kısaca bolca güneşlenip, koruyucuyu ihmal ettiysek eğer yazın cildimiz ‘YAŞLANIR’. Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Cilt için bir ‘detoks’ dönemi başlatmalıyız;

-Öncelikle eski alışkanlıklarımıza dönmeliyiz, nemlendirici-serum-maske alışkanlığımıza evde devam etmeliyiz. Unutmayalım ki ev alışkanlıklarımızı hayat boyu doğru ürünlerle devam ettirirsek, cildimiz için %10’luk bir fayda sağlarız.

-Profesyonel cilt bakımı yaptırabiliriz. Gözeneklerimiz temizlenirken, cildimiz de özel maske ve serumlarla neme doyar, aydınlanır. Ayrıca lekeli, hassas, kuru ciltler için özel bakım kürleri de yapılabilir. Bu yöntemlerle birkaç seansta ciltte anlamlı bir ilerleme sağlayabiliriz.

-Yaşlanma belirtileri başlamışsa (elastikiyet kaybı, sarkma, ince kırışıklıklar) mutlaka hekiminize muayene olmanızı öneriyoruz. Ani başlayan bu belirtiler genellikle erken müdahaleler ile kısa sürede düzeltilebilir. Biz yaz sonunda hastalarımıza en çok mezoterapi (vitamin enjeksiyonu/ nem enjeksiyonu/ gençlik aşısı) ve PRP tedavisi öneriyoruz.

-Leke problemi oluştuysa eğer, mutlaka hekiminiz ile görüşüp leke tedavisine başlamanızı öneririz. Çünkü bazı leke tipleri müdahale edilmez ise her sene daha da yayılarak koyulaşma alışkanlığına sahiptir.

-Bol su içmek ve sağlıklı beslenmek de cildimizi yazın zararlı etkilerinden arındırır. Özellikle antioksidan içeriği zengin gıdalar ve renkli sebze-meyveler tüketmeye özen göstermeliyiz.

-Son olarak sigara ve alkol alışkanlığımız var ise azaltmak, bir süre ara vermemiz gerekir. Tabi bizim tercihimiz her zaman bırakmanız yönünde!

Sağlıkla kalın…

0

Yeni Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat