Lazerle Leke Tedavisi

Tenimizin  rengi deride bulunan melanin pigmenti tarafından belirlenmektedir. Ancak bazı iklimsel, beslenme ve hormon durumlarındaki değişiklikler vücutta lekelere renk veren melanin pigmentinin aşırı biçimde salgılanmasına neden olabilmektedir. Hiperpigmentasyon adı verilen bu durum neticesinde yüzde ve vücudun güneş gören muhtelif kısımlarında cilt lekeleri görülebilmektedir.

Lazer tedavilerinde de hedef melanindir. Uygulamada leke üzerine uygulanan lazer enerjisi cildi geçerek, lekeyi oluşturan melanin pigmenti tarafından emilir ve emilim ile birlikte ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı melanin pigmentini parçalar, daha küçük boyutlara böler. Melanin pigmentinin boyutlarının küçülmesi ile lekede solma görülür, zamanla küçük parçalara ayrılan melanin pigmenti vücut tarafından ortadan kaldırılır.

  • Before-Leke Tedavisi
    After-Leke Tedavisi
    Before Leke Tedavisi After

Lazer enerjisi, konsantre şekilde melanin içeren hücreler tarafından emilirken, normal cilt renginde olan hücreleri etkilemez.

Aynı zamanda lazer tedavisi, cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen isimli madde tetiklenmesine ve cildin görünümünün değişerek gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır.

 

Lazerle leke tedavisi uygulanan durumlar:

Kahverengi yaşlılık lekeleri (senil lentigo)
Karaciğer bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri
Doğum lekeleri
Güneş lekeleri (solar lentigo)
Seboreik keratoz
Cafe-au-Lait Lekeleri
Şarap lekesi
Melazma (gebelik maskesi)
Yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri (postinflamatuar hiperpigmentasyon)
Skleroterapi sonrası oluşan cilt lekeleri
Çiller

Bazı ben (nevüs) tipleri

Seans aralıkları ve sayısı, cildin yapısı, cildin rengi, üzerinde çalışılan bölgenin büyüklüğü gibi kriterlere bağlı olarak değişmektedir. Uygulama sonrası ciltte oluşacak kızarıklık uygulamadan sonraki 24–48 saat içinde kaybolur. İşlemin ertesi gün hasta işine dönebilir. İşlem sonrası dönemde güneşten korunmak ve yüksek faktörlü kremler kullanmak gereklidir.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat